Jaunākie skolēni iepazīstas ar Barikāžu notikumiem - Ludzas Zeme

Jaunākie skolēni iepazīstas ar Barikāžu notikumiem

Jaunākie skolēni iepazīstas ar Barikāžu notikumiem
5
(1)

Pagājušajā nedēļā Latvijā atcerējās Barikāžu laiku, kas piedzīvots pirms 33 gadiem. Plaša pasākumu programma tika rīkota arī Ludzas novadā. 19. janvārī Ludzas pilsētas vidusskolas pagalmā notika Barikāžu atceres pasākums, kurā pieminēja 1991. gada janvāra notikumus, kad Latvijas tauta aizstāvēja savas tiesības uz neatkarīgu valsti.

 

“Mana dažādā – vienīgā Latvija”

Ludzas pilsētas vidusskolas direktora vietniece audzināšanas jomā Rita Bogomola pastāstīja, ka šis bija kopīgais Jaunsardzes un skolas pasākums.

Jaunsargi pirms pasākuma kopā ar instruktoru I. Novožilovu un Ludzas pilsētas vidusskolas direktora vietnieci audzināšanas jomā R. Bogomolu.

 

Latvijas izglītības iestādēs 2023./2024. mācību gadā tiek īstenots skolēnu pilsoniskās līdzdalības projekts “Mana dažādā — vienīgā Latvija”, kas veltīts Latvijas Republikas 105. dzimšanas dienai un valsts svētku svinēšanai. Šajā Valsts izglītības satura centra projektā pieteicās arī Ludzas pilsētas vidusskola, tā ietvaros organizējot dažādas aktivitātes.

Projekta mērķi ir sekmēt bērnu un jauniešu līdzdalību, dodot iespēju izjust piederību savai valstij, pilsētai, novadam, kopienai, skolai un apzināties indivīda saikni starp sabiedrības un valsts norisēm pagātnē un tagadnē, kā arī atbildību par nākotni.

2b klases skolēni rūpīgi pētīja vēsturiskās fotogrāfijas.

 

No 2023. gada novembra līdz 2024. gada maijam pirmsskolas, vispārējās un speciālās izglītības iestādes, profesionālās izglītības iestādes, interešu izglītības iestādes organizē aktivitātes un pasākumus, kuros atklāta Latvijas daudzveidība un unikalitāte caur tematiskajām līnijām: cilvēks, daba, vietas, notikumi, vienlaikus iesaistot skolēnu pašpārvaldes, kā arī veicinot vecāku un vietējās kopienas iesaisti.

Pasākumā “Barikāžu notikumus atceroties” 19. janvārī piedalījās 1. – 4. klašu skolēni, katra klase ieradās savā laikā, apmēram uz 20 minūtēm. Pasākumu apmeklēja astoņas klases.

3b klases bērni kopā ar klases audzinātāju Neliju Žuku.

 

Atceras Barikāžu notikumus

Pasākumu “Barikāžu notikumus atceroties” trīs stundu garumā vadīja Ludzas pilsētas vidusskolas sociālo zinību un vēstures skolotāja Inta Žeikare. Īsi, vienkārši un saprotamā sākumskolas bērniem valodā viņa pastāstīja par šo nevardarbīgas pretošanās piemēru, kas ir būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa.

Skolēniem tika paskaidrots, kas ir barikādes, priekš kam tās bija vajadzīgas, no kā tās veidoja, cik dienas ilga barikāžu laiks, kāpēc bija nepieciešams aizsargāt dažus objektus un kādas ēkas tika sargātas. Tika uzsvērts, ka galvenais, ko barikādēs aizstāvēja – Latvijas neatkarību.

Pasākumu vadīja sociālo zinību un vēstures skolotāja Inta Žeikare.

 

– Bērni, vai neatkarību aizstāvēja?– beigās jautā skolotāja.

– Jā! Jā!– apkārt skan bērnu balsis.

– Pareizi, pateicoties desmitiem tūkstošu cilvēku, kas brauca no visām malām un šīs divas nedēļas izturēja, mums ir brīva, neatkarīga Latvija, tātad, aizstāvēja!

Pasākuma organizatoriem izdevās iesaistīt bērnus sarunā. Pastāstot, ka Barikādes ilga no 13. līdz 27. janvārim, skolēniem tika uzdots jautājums, cik dienu tas kopā ilga. Bērni veiksmīgi izpildīja šo matemātikas uzdevumu – 14.

Skolēni rūpīgi pētīja vēsturiskās fotogrāfijas, barikāžu un to dalībnieku attēlus, viņiem bija interesanti uzzināt, ka arī no mūsu novada bija cilvēki, kuri brauca uz Rīgu, lai aizstāvētu Latvijas neatkarību. Viena meitenīte pateica, ka viņas vecvectēvs arī brauca uz Barikādēm.

Rinalds, Rihards un Jēkabs no 2b klases izbauda ne tikai siltu tēju, bet arī kopā būšanu.

 

Ugunskurs, lai sasildītos

Par vienu no barikāžu simboliem kļuvis ugunskurs, kurš deva tolaik ne tikai siltumu, bet arī cerību. Skolas pagalmā arī tika izveidots neliels ugunskurs, pie kura laiku pa laikam sildījās skolēni. Mūsdienu bērni ir pieraduši dzīvot labiekārtotos dzīvokļos, pieraduši, ka sasildīties var pie radiatora, krāsns vai plīts. Bija manāms ar kādu neviltotu prieku bērni tuvojās ugunskuram. Jāatzīst, ka ikdienā viņi reti redz ugunskurus, tikai pārgājienos, sevišķi pilsētnieki.

 

Silta tēja aukstā laikā

Ko dod silta tēja aukstā laikā, skolēni varēja pārbaudīt praksē, jo Jaunsardzes Centrs nodrošināja ne tikai ugunskuru pasākuma laikā, bet arī siltu tēju. Jaunsargi no Ludzas vidusskolām sava instruktora Ivara Novožilova vadībā cienāja skolēnus ar siltu tēju, bulciņām un konfektēm. Bērni varēja izjust, kādas emocijas juta barikāžu dalībnieki, kad rīdzinieki cienāja viņus ar sviestmaizēm, bulciņām, siltu tēju un pat zupu.

Jaunsargu instruktors Ivars Novožilovs dod bērniem siltu tēju.

 

– Pirms diviem gadiem mēs organizējam Barikāžu atceres pasākumu parkā kopā ar pašvaldību un skolām,– stāsta jaunsargu instruktors Ivars Novožilovs. – Pērn pasākums notika Jaunsardzes apmācību centrā Stroda ielā 12 Ludzā, kur svinīgā atmosfērā jaunsardzes rindās uzņemti 35 jauni biedri, kuri deva svinīgo solījumu.

Jaunsargi Evija Harlovska un Daniela Rudinska izdalīja skolēniem glāzes, bulciņas un konfektes.

 

I. Novožilovs skaidro, ka šīs pasākums sākumskolas skolēniem tapis ar domu iesaistīt jaunāko paaudzi, jauniešus, jo viņi maz zina par vēsturi.

– Šoreiz galvenā tēma ir Barikādes. Gribētos, lai bērni redz un izjūt to atmosfēru – ugunskurs, draugu loks, kopības sajūta,– saka viņš.

 

Par Barikādēm jaunsargi zina

Evija Harlovska mācās Ludzas 2. vidusskolas 7. klasē, viņa Jaunsardzē piedalās apmēram gadu, viņai patīk. Evija saka, ka par 1991. gada Barikādēm zina pietiekami daudz, jo to māca skolā.

Ludzas pilsētas vidusskolas 8. klases skolniecei Danielai Rudinskai Jaunsardzē ļoti patīk. Viņa apmeklē nodarbības divu gadu garumā, viņu interesē orientēšanās dabā, izdzīvošana mežā. Viņai patīk tas, ka jaunsargi vairo patriotisma garu, patīk arī šaut. Daniela zina par Barikāžu notikumiem kopš 6. klases, kad to mācīja sociālo zinību un vēstures stundās.

Jaunsargam Kārlim Ševelim ir 14 gadi, viņš mācās Ludzas pilsētas vidusskolas 8c klasē un otro gadu darbojas Jaunsardzē. Jaunsargos viņam patīk nodarbības, pārgājieni, izbraukumi, visādas aktivitātes, arī uniforma. Kārlis dzīvo Ludzā un ir aktīvs cilvēks. Viņš mīl mežu, māk tajā orientēties un tagad ir pārliecināts, ka neapmaldīsies.

Edgaram Indriksonam ir 16 gadi, viņš darbojas Jaunsardzē kopš 10 gadu vecuma. Edgars pirmo gadu mācās Ludzas 2. vidusskolā, jo pērn no Tukuma ar ģimeni pārcēlās dzīvot Ludzā. Atšķirībā no Tukuma, stāsta Edgars, jaunsargiem Ludzā ir vairāk nodarbību, bet tur vairāk mācīja izdzīvot mežā. Viņš arī Tukumā piedalījies Barikāžu atceres pasākumos.

Jaunsargiem Kārlim Ševelim (no kreisas) un Edgaram patīk jaunsargu uniforma.

 

Vēlas izjust kopā būšanu

5b klases skolēnus atveda klases audzinātāja R. Bogomola, kura pastāstīja, ka viņiem nebija jājiet uz šo pasākumu, jo tas bija paredzēts mazākiem skolēniem, tomēr viņi atnāca sava klases stundas laikā, lai bērni izjūt kopā būšanu.

5b klases skolēnus atveda klases audzinātāja R. Bogomola klases stundas laikā, lai viņi izjūt kopā būšanu.

 

Ludzas pilsētas vidusskolas direktora vietniece audzināšanas jomā R. Bogomola pastāstīja, ka, kaut gan šajā pasākumā piedalījās tikai mazākie skolēni, tomēr audzēkņi no 5. līdz 12. klasei arī nepalika bez svētku sajūtas, viņi izbaudīja Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestra Estrādes ansambļa koncertu “Uzcelsim Latviju kopā”, kas notika Ludzas Kultūras namā 16. janvārī. Tātad Barikāžu atceres pasākumos tika iesaistīta pilnīgi visa skola.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par “Jaunākie skolēni iepazīstas ar Barikāžu notikumiem” saturu atbild Ludzas Zeme

Noklikšķiniet uz zvaigznes, lai to novērtētu!

Vidējais vērtējums 5 / 5. 1