Ražo bioloģisku un dabisku produkciju - Ludzas Zeme

Ražo bioloģisku un dabisku produkciju

Ražo bioloģisku un dabisku produkciju
0
(0)

Zanda Trukšāne saimniecību ZS “Griezītes” pārņēma no saviem vecākiem 2015. gadā un turpināja viņu iesākto bioloģiskās lauksaimniecības attīstības virzienu. Sākotnēji viņa darbojās kā mājražotāja, specializējoties ārstniecības augu tēju ražošanā. Vēlāk darbības virziens ir paplašināts ar garšvielām, sukādēm un arī šobrīd tiek domāts pie produkcijas paplašināšanas.

 

Izmēģina eļļas spiešanu

Uzņēmīgā Zanda pamazām jau ir izgājusi no parasta mājražotāja statusa un šobrīd jau otro gadu Ludzā darbojas viņas ģimenes uzņēmums SIA Organic Products. Strādājot savā bioloģiskajā saimniecībā ZS “Griezītes”, notika sadarbība ar citiem ražošanas uzņēmumiem, piemēram, Rūdolfs un tieši šī sadarbība lika aizdomāties par sava pārstrādes uzņēmuma izveidi.
Ja sākotnēji saimniecībā tika domāts par ārstniecības zāļu tēju vākšanu un pārstrādi, kā papildu produktu pievienojot arī garšvielu un sukāžu ražošanu, tad šobrīd pamatā izkristalizējies kā pamatprodukts tieši garšvielu ražošana, tikai pēc tam tēju un sukāžu ražošana. Bet tas vēl nav viss. Idejām bagātā uzņēmēja Zanda stāsta, ka pašlaik tiek domāts par jaunas bioloģiskās produkcijas ieviešanu, piemēram, eļļas ražošanu no kaņepēm, mārdadža un rapša. Šogad tika izmēģināts eļļas spiešanas process un eļļa kā produkts cilvēkiem, vai tas patīk un ir aktuāls. Ir pieejamas bioloģiskās sēklas, kuras uzņēmums plāno iepirkt vairumā, lai tagad ražošanu varētu uzsākt lielākos apjomos.

Ja sākotnēji uzņēmēja centās pati audzēt visas nepieciešamās izejvielas produkcijas ražošanā, tad šogad Zanda sāka iepirkt garšvielas – sīpolus, ķiplokus arī no citām vietējām bioloģiskajām saimniecībām. Tas nenozīmē, ka savā saimniecībā vairs netiks nekas audzēts, vienkārši pilnīgi visu nevar paspēt, jo ir jāstrādā uz vietas ražotnē. ZS “Griezītes” tiek izmantoti aptuveni 23 ha zemes, kur nemitīgi tiek papildus stādīti ogulāji, atjaunots upeņu lauks un iestādīti smiltsērkšķi. Ražotnes vajadzībām nepieciešamā produktu pamatbāze joprojām tiks audzēta ZS “Griezītes”. Tādā veidā uzņēmums SIA Organic Products var nodrošināt draudzīgāku produktu gala cenu patērētājiem.

Zandas vīrs Guntis rudzupuķu laukā no kurām top garšīga tēja.

 

Paliek 10 – 20% žāvētas produkcijas

Pielāgojoties cilvēku finansiālajām iespējām, uzņēmuma produkcijas cenas ir paaugstinātas tikai nedaudz. Zanda samazināja savu peļņas daļu un šobrīd vērtē savus izdevumus, meklējot variantus kā klientiem saglabāt pieejamu cenu. Uzņēmēja spriež, ka diezgan augsta cena ir produktu iepakojumiem, tāpēc plāno izmantot alternatīvus iepakojumus, lai cilvēkiem nebūtu jāpārmaksā. Tāpat plāno pārdot produkciju mazākos fasējumos, lai visiem būtu iespēja iegādāties bioloģiski tīru, dabisku produkciju. Salīdzinot ar citiem ražotājiem, dažiem uzņēmuma SIA Organic Products produktiem cena ir pat zemāka nekā pieejamajam klāstam veikalu plauktos. Tikai uzņēmums piedāvā lielākos iepakojumos.

Lai arī sortiments ir nostiprinājies, uzņēmēja nebeidz eksperimentēt un joprojām papildina savas produkcijas klāstu. Piemēram, klāt pie upeņu un aroniju pulvera šogad būs arī cidoniju, rabarberu, aveņu un piparmētru pulveris, ko vairāk izmanto saldajos ēdienos un karstajos dzērienos. Faktiski viss, ko ēdam svaigā veidā ir lietojams uzturā arī žāvētā veidā, atklāj Zanda.

Šogad kopš vasaras sākuma līdz šim brīdim jau ir izžāvētas apmēram 5 tonnas produkcijas slapjā veidā, bet īstenībā no šī daudzuma izžāvējot paliek tikai 10 – 20%, jo lielākoties produkts sastāv no ūdens. Ja nopērc 100 kg produkcijas no kādas saimniecības, tad pēc žāvēšanas paliek vien 10 kg. Protams, tas ir atkarīgs arī no paša produkta – garšvielām tas ir vidēji 12 – 15%, zāļu tējām ap 10 – 12%, ogām virs 20%. Ir produkti, no kuriem pēc žāvēšanas paliek pat zem 10%, piemēram, baraviku pulverim bija tikai 8%, tāpēc tika nolemts to vairāk neražot – pašizmaksa augsta, bet ņemšanās ir liela.

Zanda Trukšāne bioloģisko saimniekošanu atzīmē kā ģimenes vērtību un izvēli.

 

Subsīdijas izmantot attīstībai

Katram produktam ir savs žāvēšanas laiks. Ogas žāvētājā žūst pat 3 dienas, piemēram, upenes un avenes. Lai maksimāli saglabātu dabisko garšu, smaržu un krāsu, tās tiek žāvētas 50 grādu temperatūrā. Produktam saudzīgā temperatūra ir sākot no 40 – 50 grādiem, ceļot to augstāku, zūd krāsa un garša. Piemēram, ķiplokus varētu žāvēt arī 60 grādu temperatūrā, bet tad tie kļūst dzeltenīgi un apdeguši. Tā kā Zanda vēlas kvalitatīvu un labu produkciju saviem klientiem, tad tās sagatavošana aizņem nedaudz ilgāku laiku.

SIA Organic Products ir ģimenes uzņēmums, ražotnē strādā 4 cilvēki – Zanda ar vīru Gunti un saviem vecākiem. Šobrīd tiek vērtēta iespēja virzīties eksporta virzienā un jaunajā sezonā, iespējams, būs vajadzība pieņemt darbā arī kādu papildu darbinieku.

Runājot par valsts politiku attiecībā uz bioloģisko lauksaimniecību, Zanda spriež, ka vairāk būtu jāpievērš uzmanība tieši bioloģiskajām saimniecībām, jo viņiem tomēr vairāk ir jāiztiek ar dabiskajiem resursiem un jāpiedomā līdzi visam darbam. Lielā mērā viss ir atkarīgs no dabas un laikapstākļiem. Tā kā konvenciālo saimniecību ir vairāk, tad bioloģiskajiem daudz grūtāk pārstāvēt savas intereses, jo viņu ir salīdzinoši maz. Šajā ziņā uzņēmēja saskata tādu kā nozaru cīņu, jo, protams, katram gribas lielāku labumu paņemt tiešai savai cilvēku grupai. Tā kā konvenciālo saimniecību ir vairāk, tad viņiem to ir vieglāk izdarīt. Bioloģiskos lauksaimniekus pārstāv savs pārstāvis.

Zandu savā nozarē lielākoties viss apmierina. Pagaidām neskaidrības un šaubas rada ministrijas jaunie grozījumi saistībā ar ilggadīgo zālāju atjaunošanu, kas varētu būt ekonomiski neizdevīgi saimniecībai, ja zeme jau ir iestrādāta vai iestādīti ogulāji. Nākamajā gadā tam būs jāseko līdzi un jāpielāgojas. Tomēr Zanda uzsver, ka galvenais ir iegūt peļņu, neskatoties uz subsīdijām, veidot saimniecību kā pelnošu uzņēmumu, lai tas var pats sevi nodrošināt. Savukārt subsīdijas ir papildu bonuss, ko var izmantot tālākai attīstībai. No tāda rakursa uz to skatās uzņēmēja.

 

Praktizē mulčas plēves izmantošanu

– Mums bioloģiskajiem ir sava vīzija un domāšanas veids. Mēs meklējam domubiedrus. Bioloģiskajā produkcijā svarīgākais ir tas, ka tur iekšā nav visu atliekvielu, kas paliek no pesticīdiem un indēm,– stāsta Zanda, kura patstāvīgi pilnveido zināšanas bioloģiskajā saimniekošana. Šogad saimniecībā ZS “Griezītes” tika iepraktizēta stādīšana mulčas plēvēs, kas ir ļoti laba alternatīva, lai tiktu vaļā no nezālēm. Lauks nebija jāravē un priecīgu sirdi varēja vērot ražas nogatavošanos.

SIA Organic Products klienti ir viss tagadējais Ludzas novads, no visām Latvijas pusēm pasūta internetveikalā www.orproducts.lv. Ar savu produkciju tirdziņos uzņēmums cenšas iekarot Rīgas tirgu, kā arī uzņēmuma produkcijas sortiments ir pieejams Ludzas veikalos un uz vietas pašā ražotnē Baznīcas ielā 50, Ludzā. Šeit arī tiek uzņemtas tūristu un ekskursantu grupas visa gada garumā.

Tā kā mūsdienās ir grūti izdomāt, ko cilvēkam uzdāvināt, tāpēc uzņēmums jau ir sagatavojis dažādus dāvanu komplektus ar garšvielām, ogu pulveriem, sukādēm, tējām, tāpat arī visiem komplektiem var pievienot vietējo ražotāju produktus, piemēram, bioloģisko medu. Tāpēc cilvēks, kuram uzdāvinās šādu komplektu, gatavojot ēst, noteikti atcerēsies, kurš to dāvināja.
Faktiski mērķi uzņēmējai ir lieli un varbūt nākotnē Organic Products ieņems savu vietu arī lielveikalu plauktos.

Pašlaik Latvijā bioloģiski apsaimnieko 304,1 tūkst. ha zemes, kas ir vairāk nekā 15% no kopējās lauksaimniecības zemes platības, liecina Pārtikas un veterinārā dienesta apkopotā statistika. Vēl 728,9 tūkst. ha ir biosertificētās savvaļas platības (meži, purvi), kur var iegūt savvaļas veltes, kas atbilst bioloģiskās lauksaimniecības produkcijas kritērijiem. Kopumā Latvijā reģistrēti 4439 bioloģiskās lauksaimniecības operatori, to vidū 4121 zemnieku saimniecība un 71 pārstrādes uzņēmums.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par “Ražo bioloģisku un dabisku produkciju” saturu atbild Ludzas Zeme

Noklikšķiniet uz zvaigznes, lai to novērtētu!

Vidējais vērtējums 0 / 5. 0