Uz autorkoncertu aicina Valdis Naglis - Ludzas Zeme

Uz autorkoncertu aicina Valdis Naglis

0
(0)

Latvijas Republikas proklamēšanas svētku sarīkojuma laikā 2015. gada novembrī Pušmucovas Tautas namā tika pasniegti Ciblas novada pašvaldības apbalvojumi. Balvu „Gada cilvēks” saņēma Līdumnieku vokālā ansambļa vadītājs Valdis Naglis.

3. septembra vakarā Ciblas Tautas namā viņš ar autorkoncertu “Pēc skaistuma” atzīmēs nozīmīgu savas dzīves jubileju. Koncertā skanēs dziesmas Valda Nagļa, viņa draugu un grupas “Rauši” izpildījumā (“Rauši” spēlēs arī balli).

Valdis Naglis konkursā „Ciblas novada gada cilvēks” nominācijai „Gada cilvēks” tika pieteikts kā vokālā ansambļa vadītājs. Pieteicējs – biedrība “Darba un kultūras centrs Līdumnieki”. 

Valdis Naglis aktīvi darbojas novada kultūras dzīvē – iesaistās gan kā organizators, gan kā mākslinieks, gan darbojas ar tehnisko nodrošinājumu – neviens novada mēroga pasākums nepaiet bez viņa līdzdalības. Valdis vada Līdumnieku meiteņu vokālo ansambli, kas jau iemantojis atpazīstamību ne tikai Ciblas novadā, par to liecina aicinājumi uzstāties pasākumos citos novados. Daudziem Valdis asociējas ar grupu “Rauši”, kas šogad svinēja 30 gadu jubileju, un kas guvusi atzinību arī aiz novada robežām. Valdis ir novada himnas vārdu un mūzikas autors.

Aiz katra teikuma, kas rakstīts šajā pieteikumā, ir pamatīgs stāsts. Ieskicēsim to!

Darbojas ar tehnisko nodrošinājumu… Vārdu un mūzikas autors… Tehnisks un lirisks cilvēks? Tā tas ir. Vienā personā apvienojas dažādas intereses. Valdi novadā pazīstam kā mūziķi. Mazāk kā cilvēku, kas nopietni aizrāvies ar šahu. Ir arī citas aizraušanās dažādos dzīves posmos, piemēram, ķīmija, ar kuru skolas laikā nopietni aizrāvis pedagogs Ansis Buiva (Daugavpils Pedagoģiskā institūta pasniedzējs).
Valdis ir audzis Ludzā, mācījies Ludzas vidusskolā un mūzikas skolā. Blontos dzīvojis Valda vectēvs (māte tēvs) Kazimirs un Veronika Klešniki. Te spēlētas pirmās balles vietējā klubā.
Atmodas periodā aptuveni 8 gadus Valdis strādājis par Ciblas Kultūras nama māksliniecisko vadītāju. Grupai „Rauši” tad rakstītas daudzas dziesmas. Valdis iesaistījies Latvijas Tautas frontē. Protams, nonācis padomju varas iestāžu redzeslokā kā sistēmai neuzticams. Pamatoti. Līdz ar citiem domubiedriem Valdis darīja visu, lai atjaunotu neatkarīgu Latvijas valsti.
90-tajos gados Valdis strādāja Līdumnieku pamatskolā kā mūzikas, ķīmijas un arī matemātikas skolotājs. Arī tagad Valdis dzīvo Līdumniekos (paretam – Ludzā), ir klāt visās vietējās biedrības aktivitātēs un arī novada mēroga kultūras pasākumos.

Redzams – lauki iznīkst. Perspektīva bēdīga. Jo līdz ar cilvēku skaita samazināšanos dzīve sāk it kā apstāties.

– Ja nav kam dot, nav ko dot, – spriež Valdis Naglis.

Tomēr Līdumnieku puses ļaudis nepadodas, viņi dalās savās prasmēs un talantos. Un arī Valdim ir cieša apņemšanās: – Kamēr ir cilvēki, kam dot, jādarbojas.

Valdis ikdienā lieto dzimto – latgaliešu – valodu un pārdzīvo, ka tajā arvien retāk runā bērni un jaunieši, ka tā piesārņojas ar rusicismiem, ka tā netiek mācīta skolās kaut pulciņos pēc obligātajām stundām.
Ar zināmu misijas apziņu Valdis savam Līdumnieku meiteņu ansamblim sagatavojis patriotisko dziesmu repertuāru, kas tiek dziedāts valsts svētkos un dažādos piemiņas pasākumos.

Valdis ir autors apmēram 90 dziesmām. Lielākā daļa tiek sacerēta „pēc pasūtījuma” – kādam pasākumam par godu. Repertuārā ir dziesmas bērniem (tapušas laikā, kad strādājis bērnudārzā). Daudz ir rakstīts „Raušiem” – tās atnākušas pašas, „bez pasūtījuma”. – Dzirdu, kā dziesmai jāskan! – atklāj Valdis, runājot par daiļradi. Tā tapusi arī Ciblas novada himna – ceļā uz Līdumniekiem pusstundas laikā mašīnas salonā izdzirdēta, sarežģītāk bijis sacerēt vārdus tai.

Mūzika Valda dzīvē ienākusi bērnībā, Ludzas mūzikas skolā – te apgūta mežraga spēle pie pedagoga Nikolaja Makarenko, bet īpaši interesantas bijušas Jāzepa Seņkas mūzikas teorijas stundas (– Tur vairāk loģikas, – tā Valdis). Sekoja studijas Latvijas Valsts universitātes Ķīmijas fakultātē. Svētīgs bijis periods, kad muzicēts arī ārpus Latvijas nu jau leģendārā Jāņa Broka vadītājā pūtēju orķestrī „Ludza”. Tāpat karavīru ansamblis „Zvaigznīte”, kur spēlētas dziesmas tikai latviešu valodā, t. sk. strēlnieku dziesmas (tolaik ansamblī muzicēja arī Uģis Prauliņš, komponists). Spēlēts bērēs, kāzās, ballēs… Nu ir biedrības “Darba un kultūras centrs Līdumnieki” posms.

Valdis Naglis ir spējis daudzus bērnus un jauniešus aizraut ar mūziku, viņam ir pedagoga dotības, talants sarežģītas lietas pasniegt bērniem ļoti saprotamā veida. To apliecina Isnaudas Tautas nama vadītājas Birutas Jermakas stāstītais. Viņas meitai Inesei mūzikas skolā ļoti smagi bijis saprast solfedžo, bet pēc pāris nodarbībām ar Valdi, solfedžo uzdevumi bija saprotami un meitene veiksmīgi beidza skolu, dziedāja ansamblī „Cielaviņa”. Un tādu piemēru ir daudz, kad Valdis bērniem atklājis mūzikas pasaules burvība.

Darbošanās biedrībā un muzicēšana neatstāj laiku šaham, kas Valdi nopietni aizrāvis kopš bērnu dienām (Valdis ir sporta meistara kandidāts). Toties ir laiks baudīt makšķerēšanas priekus vietējos ezeros – Peitelī, Kurjanovā, Šķiņčos, retāk Zilezerā.

Valdis Naglis bijis pārsteigts par to, ka izvirzīts balvai „Gada cilvēks”, jo noteikti Ciblas novadā esot cilvēki, kas to pelnījuši vairāk. Pārsteigums bijis patīkams. – Koncentrējošs un stimulējošs, – Valdis papildina. Īpaši iespaidojusi balva ar paliekošu vērtību – uz akmens plāksnes darināts pulkstenis ar Felicianovas dzirnavu ūdenskrātuvi fonā.
Un nu esam sagaidījuši Valda Nagļa autorvakaru. Paldies, Valdi!

Publicēts 23 AUGUSTS 2016

Noklikšķiniet uz zvaigznes, lai to novērtētu!

Vidējais vērtējums 0 / 5. 0