Suņi uzbrūk cilvēkiem - Ludzas Zeme

Suņi uzbrūk cilvēkiem

0
(0)

Viss raksts

Dāgs Kamēlijs

Beidzamajā laikā dzirdēts par agresīviem suņiem, kuri uzbrukuši un sakoduši cilvēkus. Oficiālā informācija liecina, ka no 21. līdz 26. jū­nijam pilsētā sakosti trīs cilvēki. Šie gadījumi reģistrēti, bet vismaz tikpat daudz ir nereģistrētu. Vienu no tiem esmu nesen piedzīvojis personīgi, kā arī vietnē ludzaszeme.lv Ludzas Zemes lasītāji par šo tēmu atstājuši savus komentārus un bažas.

Aculiecinieki šokā un bailēs

Kādu jūnija vakaru, braucot ar auto­mašīnu Ludzā pa Dagdas ielu, ieraudzī­ju, ka sieviete cīnās ar lielu agresīvu vācu šķirnes aitu suni (vismaz pēc skata tā likās) un ir iespiesta stūrī pie vārtiem un žoga, suns līdz asinīm bija sakodis sievietes miermīlīgo sunīti. Bija redzams, ka sieviete arī cieta, jo aizstāvēja savu mīluli. Atgadījums pulcēja apkārt cilvē­kus, bet visi bija sabijušies, neviens nenāca kundzei palīgā.

Vispirms uzsignalizēju sunim cerībā, ka no trokšņa viņš aizmuks, taču nekā. Es uz notiekošo nevarēju noskatīties vienaldzīgi, tāpēc devos palīgā. Dzirdēju kāda gudrinieka padomu, kurš stāvēja aiz žoga, lai ņemot dusmīgo suni aiz astes, bet pats padomdevējs pat nedomāja nākt palīgā. Un tas arī saprotams – bailes ņēma virsroku. Apkārt stāvošie bērni un sievietes lūgtin lūdza, lai kāds glābj sievieti no suņa. Suni aiz astes raut neriskēju, bet, par laimi, man bija līdzi piparu asaru gāzes baloniņš, kura saturu iepūtu agresīvajam sunim purnā. Izpūtu gandrīz visu saturu. Pēc kā negantais suns nedaudz nomierinājās, apstulba un atlaida savu upuri, bet visu laiku vaktēja, kad atkal varēs uzbrukt savam mērķim. Es nelaidu trako suni cilvēkiem klāt, pa to laiku sieviete ar savu suni aizmuka drošībā. Tā kā situācija bija stresaina, ne īpaši laipnā formā nācās tikko at­pestīto sievieti un skatītājus dzīt projām, jo suns nerimās, bet tik lūrēja atkal mesties virsū. Kad iekāpu automašīnā, viņš mēģināja vēl nākt mašīnai virsū. Agresīvā suņa saimnieks dzīvo greznā privātmājā Dagdas ielā 11 un par to, ka viņa suns izmucis un saimnieko uz ielas, nemaz nenojauta. Turklāt bija redzams, ka pagalmā ir vēl viens liels suns.

Pēc kautiņa un cīņas, kad skanēja visa apkārtne, saimniekam paziņoju, lai aiz­vāc bīstamo dzīvnieku. Viņš to izdarīja. Notikuma karstumā neviens neiedomājās izsaukt policiju vai glābējus, bet vēlāk cietusī bija jau aizgājusi. Pareizi, pro­tams, darīja, jo citādi varēja piedzīvot vēl vienu uzbrukumu. Manuprāt, suņa saim­­niekam krietni paveicās, jo par šo atgadījumu viņu vajadzēja saukt pie atbildības. Kāds aculiecinieks izteicās, ka nevajag būvēt tik lielas un bagātas mājas, lai nebūtu sava manta jāsargā kā cietoks­nis. Par to, protams, var diskutēt, ne­skau­dīsim lepnās mājas īpašnieku, tikai izteiksim viņam publisku lūgumu turp­māk pieskatīt savus suņus nopietnāk. Ja nelīdz šis esošais žogs un nav stipras ķē­des, tad jāiegādājas kaut kas izturī­gāks.

Sods līdz pat 700 eiro

Kā redzams pēc kārtības policijas ofi­ciālā ziņojuma, laika posmā no 21. jū­nija līdz 26. jūnijam Ludzas pilsētā tika sakosti 3 cilvēki un vēl viens atgadījums noticis Cirmas pagasta Tutānos. Likum­došanā par tādiem pārkāpumiem pare­dzē­ta gan administratīvā, gan kriminālā atbildība. Latvijas Administratīvo pārkāpu­ma kodeksa 106. pantā noteikts, ka par dzīvnieku turēšanas, labturības, izmantošanas un pārvadāšanas prasību pārkāpšanu var izteikt brīdinājumu vai uzlikt naudas sodu no 7 līdz 350 eiro, bet par tādiem pašiem pārkāpumiem gada laikā vai, ja to dēļ nodarīts fizisks vai materiāls zaudējums, jāuzliek naudas sods no 15 līdz 700 eiro.

Pēc ziņas publicēšanas interneta vietnē ludzaszeme.lv tika atstāti komentāri no vietējiem iedzīvotājiem, ka agresīvu suņu problēma ir aktuāla. Proti, cilvēki baidoties iet pastaigāties, jo suņi klīst pa Ludzas ielām un parku. Neapdomīgi saimnieki vedot savus suņus peldēties Ludzas mazā ezera pludmalē, kaut arī viņi to darīt nedrīkst.

Kārsavā, Ciblā un Zilupē šogad upuru nav

Nolēmu sazināties ar mūsu novadu pašvaldībām, lai uzzinātu, kā tās cīnās ar klaidoņsuņiem, agresīviem suņiem un viņu saimniekiem. Izdzirdētās atbildes pārsteidz, jo pašvaldību darbinieki saka, ka viss ir kārtībā.

Ciblas novada pašvaldības izpilddirek­tore Ināra Sprudzāne pastāstīja, ka beidzamais nopietnais atgadījums noticis teju pirms diviem gadiem, kad bija izmucis no privātteritorijas agresīvs suns un tika izsaukti suņu ķērāji no Rēzeknes namsaimnieka. Suns tika noķerts, bet bravūrīgais suņa saimnieks esot gājis uzbrukumā ķērājiem. Tika izsaukta policija, kura tad tālāk risināja šo lietu. Šogad Ciblā neviens nopietns atgadījums nav noticis, ja ir kādi klaiņojoši suņi, tad tiek saukti ķērāji, kuri tos nogādā uz patversmi.

Zilupes novada domes priekšsēdētāja viet­nieks Vitālijs Vaļdens izstāstīja, ka Zi­lu­pē vispār nekad neesot bijuši atgadī­jumi ar agresīviem suņiem. Viņiem esot štatā veterinārārste, kura līdz šim ar problē­mām esot tikusi galā. Ja būs kādreiz nepieciešams, ķērāji tiks saukti.

Savukārt Kārsavas novada vides pārvaldes speciālists Juris Vorkalis izstāstīja, ka šogad vēl nav bijis neviens bīstams atgadījums, bet ik pa laikam suņi mēdz aizmukt no saimniekiem, bet tie nav bijuši agresīvi noskaņoti suņi. Šādos gadījumos tiek runāts ar suņa saimnieku, izstāstīts, ka suns nedrīkst klejot pa pilsētu. Ja ir saņemta sūdzība par klīstošiem suņiem, visbiežāk tie tiek noķerti pašu spēkiem un aizvesti uz patversmi, jo tā sanāk lētāk. Ķērāji tiek saukti tikai tad, ja suns izrāda agresiju. Vides speciālists stāsta, bijuši gadījumi, kad Rēzeknes patversmē vienkārši neesot vietas suņa ievietošanai, tad klīstošais suns nemaz nav ķerts un atstāts klaiņot tālāk. Ar suņiem vai citiem dzīvniekiem saistīti gadījumi notiek apmēram reizi mēnesī.

Aktīvi jāziņo pašvaldībai

Ludzas novada pašvaldībā sazinājos ar vides inženieri Aivaru Strazdu, kurš izstāstīja, ka šogad nopietni atgadījumi neesot bijuši. Jautāju, vai tiešām nav bijuši, uz ko saņēmu atbildi, ka nekas nav dzirdēts. Jautāju, vai nav dzirdēts arī tas, ka pie Ludzas mazā ezera saimnieki peldina savus suņus. Saņēmu atbildi, ka pašvaldība zinātu, ja kāds publiskā vietā peldinātu suņus. Te nu jāteic, ka iedzīvotājiem aktīvāk jāinformē pašvaldība, jo citādi allaž skanēs atbilde, ka viss ir labākajā kārtībā.

Toties vides inženieris izstāstīja atgadījumu, kurš notika apmēram pirms mēneša. Kādā mājā Andreja Upīša ielā no kaimiņiem bija pieklīdis suns, kaimiņi aizbraukuši prom. Tā kādu laiku suni baroja, līdz cilvēkiem tas apnika un tika ziņots pašvaldībai. Bija izsaukti ķērāji no Rēzeknes namsaimnieka, bet uz ķērāju atbraukšanas brīdi nelūgto viesi vairs nevarēja atrast. Arī pēc atkār­tota brau­ciena suni neatrada. Pašvaldības spe­ciālists pieļauj, ka līdz ķērāju atbrauk­šanai cietušie jau bija atri­sinājuši prob­lēmu ar suņa saimniekiem. Aivars Strazds domā, ka bieži suņu uzbrukumi tiek noklusēti, it īpaši, ja agresīvie dzīvnieki dzīvo kaimiņos. Situācija kaut kādā veidā tiek atrisināta iesaistīto starpā. Bet to darīt nevajag, par šādiem atgadīju­miem jāziņo pašvaldībai, lai vainīgie tiktu sodīti. Pašvaldības speciālists vēl piemin, ka ne velti ārzemēs agresīvie suņi uzreiz tiek iemidzināti. Netiek šķirots, vai tie ir sugas dzīvnieki vai ne, jo, ja vienu reizi suns kādam uzbrucis, tas noteikti notiks vēlreiz.

Publicets 11 JŪLIJS 2016

Noklikšķiniet uz zvaigznes, lai to novērtētu!

Vidējais vērtējums 0 / 5. 0