No Zilupes uz Dziesmu un deju svētkiem dosies divi deju kolektīvi
Šogad Dziesmu un deju svētkos atkal sasniegts dalībnieku skaita rekords – 43 tūkstoši. Piedalīsies 118 no 119 Latvijas novadiem. Zilupes novads otrā Latvijas malā, kas palika mājās pirms pieciem gadiem, uz šiem svētkiem vedīs pat divus kolektīvus, vēsta sabiedrisko mediju portāls lsm.lv.
Trīsarpus tūkstošu iedzīvotāju lielais Zilupes novads palika mājās Dziesmu svētkos pirms pieciem gadiem. Šogad pirmo reizi atjaunotās Latvijas laikā uz Dziesmu un deju svētkiem no nelielā Zilupes novada dosies veseli divi tautas deju kolektīvi: jauniešu deju kolektīvs “Tracis” un vidējās paaudzes “Dancis”. Abus kolektīvus vada zilupiete Sņežana Veikšāne.
Tautas nama lielajā zālē, kur uz kārtējo mēģinājumu krekliņos un šortos ir saskrējuši jaunieši, tiek pieslīpēti daži sīkumi jau labi iemācītajām dejām. Jauniešu kolektīva “Tracis” vadītāja Snežana Veikšāne uzskata, ka dejā ir svarīga vissīkākā nianse.
Pie skatuves stāv bērnu ratiņi, kuros, par spīti skaļajai mūzikai, saldi čuč Sņežanas trīs mēnešus vecā meitiņa Kira. Īstenībā Sņežanu – trauslu meiteni īsā kleitiņā – nevar atšķirt no vidusskolniecēm, tikai stingrā balsī dotie komentāri dejotājiem ļauj noprast, kurš te ir galvenais. Ir dejas, kurās Sņežana arī pati kāpj uz skatuves, un tad mazuli nāk pieskatīt gan kolektīva dejotāji, gan Tautas nama darbinieki.
“Es domāju, ka grūti nebūs, es domāju, ka esmu gatavs dejot, un es gribu dejot. Esmu jaunsargs, es zinu, ka var būt grūti…. vajadzēs agri celties, bet es nebaidos. Man visas dejas patīk. Es nevaru kādu īpaši izcelt,” stāsta viens no dejotājiem.
Kādam citam no kolektīva tautas deju kolektīvā “Dancis” dejo mamma, tāpēc uz Dziesmu svētkiem pirmo reizi ceļš tiks mērots kopā.
Jauniešu lietu speciāliste Inga Magas uzsver, ka vietējie cilvēki labprāt iesaistās pašdarbībā.
“Vēl mums Zilupē darbojas amatierteātris, sievietēm ir iespēja dziedāt vokālajā ansamblī “Fortūna”. Mums ir vēl estrādes deju kolektīvs “Impulss”, kurā ir iespēja dejot triju vecuma grupu bērniem, mazākie ir no 3 līdz 6 gadiem, tad ir sākumskolas grupa un vidusskolas bērni,” stāsta Magas.
Taču vietējie arī uzskata, ka bez tik aktīvas un atbildīgas vadītājas, kāda ir Veikšāne, tik lielus panākumus diez vai izdotos sasniegt. Magas atklāj – pēdējo piecu gadu laikā, kopš tautas dejas Zilupē gan bērniem, gan pieaugušajiem māca Veikšāne, dejotāju profesionālais līmenis ir audzis, un to novērtējusi arī Dziesmusvētku atlases komisija.
Viņa uzsver – lai arī tiek uzskatīts, ka viens cilvēks neko daudz nevar paveikt, Veikšānes mīlestība uz deju, viņas azarts un mērķtiecība ir pamats tautas dejas ienākšanai Zilupē.
Novadam nav gājis secen iedzīvotāju emigrācijas vilnis, un cilvēku palicis ne tik daudz, taču pašdarbībā zilupieši iesaistās veselām ģimenēm. Ja jauniešu deju kolektīva “Tracis” sastāvs pastāvīgi mainās, jo jaunie dodas prom no pilsētas uz citām mācību iestādēm, tad vidējās paaudzes kolektīvs turas galvenokārt uz jau tajā iesaistītajiem cilvēkiem.
Tautas deju kolektīvu “Tracis” un “Dancis” vadītāja Sņežana Veikšāne, lai arī runā latviski, vismaz pagaidām publiski vēl nav gatava to darīt. Taču sarunā atklāj, ka latviešu tautas deja, ko viņa iepazinusi vien pirms pieciem gadiem, ir pilnībā viņu aizrāvusi. Jaunā sieviete ir Rīgā ieguvusi grafikas dizainera profesiju, taču, kad dzimtajā pusē radusies iespēja darīt sirdij daudz tīkamāku darbu, atgriezusies Zilupē.
Jau 1.jūlijā zilupieši uz Rīgu dosies ar diviem autobusiem. Vienā brauks dejotāji, otrā tiks vestas visas gan sadzīvē, gan koncertiem nepieciešamās mantas. Jau tagad jauniešiem emocijas sit augstu vilni, jo, lai arī “Tracis” ir piedalījies iepriekšējos Skolēnu dziesmu un deju svētkos, sastāvs ir pamainījies un gandrīz visiem dejotājiem uzstāšanās Rīgā būs pirmā un neaizmirstamā pieredze.
Savukārt Sņežanas Veikšānes gandrīz neticamā spēja piecu gadu laikā līdz svētkiem aizvest pat divus kolektīvus apstiprina jau zināmo patiesību – jo mazāka vieta, jo lielāka nozīme spēcīgai personībai, kas spēj aizraut.