Nelegālā pansionātā pie Rēzeknes vārgst sirmgalvji - Ludzas Zeme

Nelegālā pansionātā pie Rēzeknes vārgst sirmgalvji

0
(0)

Rēzeknes novadā vairākus gadus darbojas nelegāls veco ļaužu pansionāts, kurā darbinieki tiek pieņemti “no ielas” bez sanitārajām grāmatiņām, stāsta bijusī darbiniece. Ziņo arī par bezatbildību attiecībā uz sirmgalvju aprūpi, videosižets publicēts skaties.lv.

Divstāvu nams pie lielceļa Rēzeknes pievārtē. Vecs reklāmas stends vēsta, ka šeit ir motelis, bet patiesībā tā sen tur vairs nav. Saimnieki iekārtojuši nelegālu veco ļaužu pansionātu. Bijusī darbiniece, kura pansionātā nostrādājusi divas dienas, nevēlas klusēt par attieksmi pret sirmgalvjiem.

“Kad atnācu strādāt, man teica: “Ja strādāsi nakts maiņā, pulksten 22.00 izslēdz gaismu. Ja pat viņi [sirmgalvji] bļauj vai sauc, tu atrodies savā istabā, nereaģē. Ja tu viņus pieradināsi skraidīt, viņi tev sēdīsies uz galvas!” Teica, lai atceros to, ka neesmu kaut kāda aukle,” stāsta bijusī darbiniece.

Tāpat sievieti neapmierina ēdiens, ko pagatavo sirmgalvjiem. Kā pati saka, “es to pat suņiem nedotu”.

Bijusī darbiniece: 90 gadus vecu sievieti ieslēdz istabā un ļauj sačurāties

Viens no pacientiem – gados ļoti veca sirmgalve – tiekot ieslēgta istabā, lai būtu mazāk klapatu, stāsta bijusī darbiniece.

“Viņi sievieti iespundē, jo viņai patīk staigāt. Tā vietā, lai kopā ar viņu pastaigātos, vieglāk viņu iespundēt. Kad mēs pie viņas iegājām, redzēju, ka viņa mēģina noģērbt bikses. Viņa bija apčurājusies. Es citai darbiniecei teicu, ka viņa ir apčurājusies un grib pārģērbties. Kolēģe teica: “Viņa pati pārģērbsies!”, bet viņai ir 90 gadu. Darbinieces man stāstīja, ka, reiz sirmgalvji vienreiz nomazgāti, ja kaut kas viņām tur atgadās, dienas laikā viņas mazgā, ja nav slinkums.”

Bijusī darbiniece uzskaita vairākus lietas, kas viņu satrauc: viņasprāt, neatbilstošu pārtikas uzglabāšanu, nevīžīgu telpu uzkopšanu un citus. Sieviete uzskata, ka iestādē sirmgalvjiem draud briesmas. Cita bijusī darbiniece viņai stāstījusi, ka darba laikā sirmgalvju uzraudzes mēdzot lietot alkoholu.

“Tur guļ viens opītis, kuram ir insults. Lai viņām nebūtu jāskraida pēc šļircēm, tās tiek paslēptas zem sedziņas gaitenī, kur puķes novieto. Viena šļirce oranža, otra – zila. Vienu lieto no rīta, otru – vakarā. Viņas injicē insulīnu bez spirta, spirta salvetēm. Es par to ļoti nobrīnījos. To dara nevis kāds mediķis, bet tās pašas darbinieces. Šļircēm nevajadzētu stāvēt uz palodzes zem sedziņas,” sašutusi ir bijusī darbiniece.

Meklē turīgākus sirmgalvjus

Sieviete stāsta, ka iestādes saimnieki paši meklējot sirmgalvjus ar vismaz 250 eiro pensijām. Saimnieki tās iekasējot par apšaubāmo servisu. Tomēr bijušo darbinieci satrauc, ka, par spīti regulāriem ienākumiem, saimnieki taupot uz ēdināšanu. Viņa stāsta, ka pārtiku sirmgalvjiem no mājām nes pat darbinieces.

Tāpat darbinieki saņemot aplokšņu algas un nevienam neesot sanitārās grāmatiņas.

“Tur nāk cilvēki no ielas. Nekas netiek pārbaudīts. Varbūt kāda darbiniece tur slima ar kaut ko. Neviens nezina,” satraukta ir bijusī darbiniece.

Bez Tabu uzzina, ka šajā iestādē atrodas 90 gadus veca sieviete, bijusī skolotāja. Uzdodoties par viņas bijušo audzēkņu atvasēm, žurnālisti apciemo sirmgalvi un pārliecinās arī par citu pensionāru klātesamību.

Sociālā dienesta apšaubāmais gribasspēks

Vēlāk gan saimnieki melo, ka sirmgalvju nav ēkā, apgalvojot, ka aprūpe netiekot sniegta. Tāpat nespēj atbildēt, vai darbiniekiem ir veiktas veselības pārbaudes un kāpēc iestādē nav mediķa, kas varētu sniegt nepieciešamo palīdzību.
Rēzeknes novada sociālā dienesta vadītāja ir informēta par šo iestādi, atzīst, ka tā ir nelegāla, tomēr reāla cīņa ar saimniekiem nenotiek.

“Novada teritorijā neviens privātais pakalpojumu sniedzējs nav reģistrēts. Tas ir kaut kāds nelegālais. Mēs stāstām un brīdinām, kādas sekas var būt saistītas ar aprūpes kvalitāti. Tur var būt draudi veselībai un dzīvībai. Mēs nevaram ar varu no turienes aizvest cilvēkus uz mūsu sociālās aprūpes iestādēm,” teic Rēzeknes novada sociālā dienesta vadītāja Silvija Strankale.

Sarunas beigās gan domniece saka, ka “tūlīt pat noorganizēsim visu šo situāciju, lai cilvēku varētu šodien būt drošā vidē, drošos apstākļos.” Tomēr tas izrādās blefs, jo pēcāk domes sabiedrisko attiecību pārstāve jau atkal paziņo, ka ar varu nevienu nevar pārvietot. Turklāt stāsta, ka, tā kā iestāde nav reģistrēta kā sociālās aprūpes, formāli šie cilvēki atrodas nevis pansionātā, bet ciemos pie kāda.

“Mēs taču nevaram atnākt ciemos pie kāda un aizvākt viņu kaut kur!” situācijas nopietnību neapzinās domes sabiedrisko attiecību speciāliste Madara Bērtiņa.

Veselības inspekcija aicina nevilcināties

Veselības inspekcija (VI) sola pārbaudīt nelegālo pansionātu, tomēr aicina pašvaldību un Labklājības ministriju rast iespēju aizliegt nodarboties ar aprūpi, kamēr iestādi saimnieki nereģistrē un nenodrošina tajā visu nepieciešamo.

“Ja tiek nodrošinātas veco cilvēku pamatvajadzības, ir jāskatās pēc būtības. Tā ir sociālā aprūpe, neskatoties uz to, kā šis objekts tiek pozicionēts. Uz to arī attiecas visas prasības, kas attiecas uz sociālās aprūpes sniegšanu. Tai ir jāreģistrējas. Ja nē, tā nedrīkst darboties. Tai ir jāievēro visas prasības, tai skaitā arī higiēnas prasības. Prasības ir telpām, to platībai, aprīkojumam, jābūt arī personu [darbinieku] medicīniskajām grāmatiņām. [..] Vispārējās prasības sociālo pakalpojumu sniegšanai nosaka, ka ir jābūt arī ārstniecības personai,” nelegālā pansionāta saimniekiem un atbildīgajiem par sirmgalvju likteni atgādina Solvita Muceniece, VI Sabiedrības veselības uzraudzības nodaļas vadītāja.

Publicēts 21 MARTS 2017

Noklikšķiniet uz zvaigznes, lai to novērtētu!

Vidējais vērtējums 0 / 5. 0