Ķīšukalna arheoloģiskā izpētē atrasta rotkaļu darbnīca - Ludzas Zeme

Ķīšukalna arheoloģiskā izpētē atrasta rotkaļu darbnīca

0
(0)

Šajā vasarā divas nedēļas Rīgas Skolēnu pils Jauno arheologu pulciņa entuziasti arheoloģes Ināras Kunigas vadībā veica izpēti Ķīšukalnā, Ciblas novada Zvirgzdenes pagastā, informē pašvaldība

Jaunos arheologus un viņu skolotāju sajūsmina atklājumi un arī Latgales gleznainā daba un miers, kāds valda Lielā Ludzas ezera krastā.

Izrakumi šogad veikti tuvāk pilskalna vaļņa ziemeļaustrumu daļai 40 kvadrātmetru platībā (4 m x 10 m). Izrakumi veikti līdz pusotra metra dziļumam.

Pēc I. Kunigas teiktā, tas ir katra arheologa sapnis – pētīt tik bagātīgu apdzīvoto vietu. Izpētes rezultātā ir atklātas divas celtņu rindas. Pirmā atradusies 8 metrus no aizsargvaļņa, otrajā rindā atrastas krāsnis: akmens krāsns, rotkaļa krāsns un mūra krāsns (to pamati), kā arī daudzas senlietas. Rotkaļa darbavietas tuvumā ir atrakti māla tīģeļu fragmenti (tīģeļi izmantoti bronzas kausēšanai), rotaslietu sagataves un arī rotas. Atrasti deguši akmeņi, daudz dzīvnieku kaulu fragmentu un zivju zvīņas. Koka konstrukciju daļas, protams, nav saglabājušās, bet var spriest, ka būvēs plaisu aiztaisīšanai izmatots māla apmetums – atrasti tā fragmenti.

Atrastas 8. – 13. gadsimta liecības: dažādas sadzīves lietas. Piemēram, māla trauku fragmenti, podu lauskas, kas darinātas gan ar rokām (biezas), gan uz virpas un glazētas. Atrasta pīta cēlmetāla (domājams, sudraba) rokassprādze.

Visi atradumi tiek mazgāti, tīrīti, tiek veikts to īss apraksts, iesaiņošana. Atradumi nonāks Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā, kur tie tālāk tiks pētīti.

Publicēts 01 AUGUSTS 2016

Noklikšķiniet uz zvaigznes, lai to novērtētu!

Vidējais vērtējums 0 / 5. 0