Skatoties Krievijas TV, pārkāpjam likumu
Latgales pierobežā joprojām turpina skatīties nelegālos televīzijas raidījumus no Krievijas un Baltkrievijas. Daudzi mūsu iedzīvotāji to pat neslēpj, kaut arī tas ir likuma pārkāpums.
Šobrīd Latgalē ir klusums. Iedzīvotāji pierobežā gaida, ar ko beigsies karš Ukrainā un kādas pārmaiņas tas nesīs. Latgalē ir daļa cilvēku, kas atbalsta Putinu, taču viņi izliekas, ka ir vienaldzīgi, patiesās domas neatklājot. Pārsvarā tie ir televīzijas nelegālo kanālu skatītāji, kuru uzskati ir iepotēti desmitiem gadu ilgā ticībā, ka viss kremļa pasniegtais informācijas telpā ir patiess. Skaidrs, ka cīņa ar propagandu, slēdzot Krievijas kanālus, nav uzvarēta, jo pierobežā dzīvojošajiem ir veidi, kā turpināt skatīties austrumu kaimiņa televīziju.
Krievijas ziņu saturs pielīdzināms psihotropām vielām
Un tiešām, aprunājoties ar Ludzas novada iedzīvotājiem, ir skaidrs, ka daudziem nav noteiktas nostājas par Ukrainas karā notiekošo. Jā, karš ir ļaunums, tā ir nāve, bet nosodīt Krieviju viņi neņemas. Bez šaubām, tā ir nelegālo televīzijas kanālu ietekme uz šo cilvēku prātiem. Ar savu skatījumu LTV 24 raidījumā “Preses klubs” dalās Latvijas Darba devēju konfederācijas Finanšu un nodokļu eksperts Jānis Hermanis: – Krievijas TV saturs ir toksisks un pielīdzināms psihotropām vielām. Ja cilvēkiem diendienā raida melus, naidu, spēlē uz krievu nacionālā pārākuma stīgu, nevar momentā mainīties domas.
Ziņu vadītāja un korespondente Žanna Agalakova, kura līdz pagājušā gada martam bija viena no slavenākajām sejām Krievijas valsts televīzijā, intervijā raidsabiedrībai BBC dalās savos iespaidos: “Tas ir, kā dzīvot divās dažādās pasaulēs – pat tagad, kad skatās Krievijas ziņas, ko reizēm es daru. Tās ir divas dažādas planētas. Uz vienas planētas ir gruveši, katastrofa, traģēdija un nāve, bet otrā pasaulē krievu karavīrus sagaida ar ziediem, ir tikai uzvaras – tikai pozitīvais un varenais. Un šīs divas pasaules nesaskaras. Un tas satriec manu prātu, kā viņi to dara. Neticami, kā viņi sabiedrībai izskalo smadzenes.
Jācer, ka mūsu pierobežas cilvēkiem, kuri ilgi bijuši naidīgas propagandas ietekmē, ir kāda saskare ar kaimiņiem, radiem, un vismaz tāda ziņa, ka regulāra civiliedzīvotāju bojā eja no Krievijas raķešu apšaudēm, liks vismaz kaut nedaudz radīt pagriezienu viņu domāšanā.
Policijas uzraudzībā pirmkārt nelegālo iekārtu izplatītāji
Griežoties pie Valsts policijas pēc ziņām par veiktajiem pasākumiem pret nelegālās informācijas sniedzējiem un saņēmējiem pagājušajā gadā un salīdzinot tos ar padarīto pirmajos sešos 2022. gada mēnešos, var izdarīt interesantus secinājumus.
Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Ilze Jurēvica sniedz informāciju par nelikumīgā audiovizuālā satura izplatīšanas ierobežošanas pasākumiem:
1) Apsekotas 1 161 publiskās izklaides vietas (pirmajā pusgadā ap 1000) un to atbildīgās amatpersonas informētas par retranslācijai aizliegtajām televīzijas programmām un brīdinātas par atbildību nelegālu sistēmu izmantošanas gadījumā.
2) Uzsāktas 60 administratīvā pārkāpuma lietas (pirmajā pusgadā 28) par nelegālu sistēmu izmantošanu un autortiesību/blakustiesību pārkāpšanu.
3) Izņemtas 309 (pirmajos sešos mēnešos 292) nelegālās sistēmas.
4) Uzsākti 6 kriminālprocesi (pirmajā pusgadā 3) par televīzijas programmu nelicencētu retranslāciju.
Redzam, ka Valsts policijas un NEPLP primārā darbība nelegālo ziņu saņemšanas apkarošanā vērsta uz televīzijas pakalpojumu sniedzējiem un interneta vidi, sodu skaits par aizliegto TV kanālu skatīšanos mainījies maz, īpaši jau pie mums, pierobežā.
Kā tādās pilsētās kā Ludza nelegālo televīziju skatās, komentē Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietnieks Vitālijs Polovinskis: – Aizbrauc uz Krieviju, nopērk iekārtu, atved un šeit lieto, nenodarbojoties ar izplatīšanu. Latvijas robežsargiem to ir grūti nokontrolēt, jo tā kastīte vai kartiņa ir ļoti neliela, to var sajaukt ar maksāšanas vai telefona karti.
Zilupē vai pierobežas zonā pietiek tikai antenu pagriezt uz Krievijas pusi un aizliegtie propagandas kanāli ir redzami. Pēc valsts mēdiju regulatora NEPLP priekšsēdētāja Ivara Āboliņa teiktā raidījumam “Krustpunktā”: – Latvijas valstij naidīgo televīzijas kanālu slāpēšana nav iespējama. Tādēļ atliek tikai policijas uzraudzība, kam diemžēl trūkst cilvēku resursu.
Cik liela ir atbildība?
Tomēr jāatceras, ka pārbaudes tiek veiktas un policijai ir tiesības pielietot sodīšanas metodes par šo likuma pārkāpumu. NEPLP rīcībā ir budžets šim mērķim un ierīces, ar kurām var noteikt nelegālo TV kanālu uztveršanu attālināti, neieejot iedzīvotāju mājās. Katra situācija tiek izskatīta individuāli, kam seko brīdināšana. Tikai aizrādījumu neievērošanas gadījumā seko bargāki līdzekļi, par kuriem informē NEPLP personāla speciāliste, lietvede Ieva Svēte: – Saskaņā ar Aizsargāta pakalpojuma likumu, personu var saukt pie atbildības par prettiesisku nelegālu sistēmu uzstādīšanu, ierīkošanu, instalēšanu vai izmantošanu komerciāliem mērķiem ar naudas sodu fiziskai personai no 14 līdz 140 naudas soda vienībām un juridiskajām personām – no 70 līdz 280 naudas soda vienībām.
Galvenais ziņojumā mūsu novada iedzīvotāju (TV skatītāju) ievērībai ir: – Par nelegālas sistēmas uzstādīšanu, ierīkošanu, instalēšanu vai izmantošanu personīgiem mērķiem piemēro brīdinājumu vai naudas sodu līdz 140 naudas soda vienībām.
Pārbaudes notiek arī pie mums
Sazinoties ar Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldi, konstatēts, ka cīņa ar nelegālās TV skatītajiem un izplatītājiem ir sākuma stadijā, bet pirmie rezultāti ir. 2022. gadā rīkoti reidi pierobežā un par pārkāpumiem tieši Ludzas iecirkņa apkalpojamajā teritorijā informāciju sniedz Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes vecākā speciāliste Lāsma Kursīte.
1) Apsekotas 43 publiskās izklaides vietas un to atbildīgās amatpersonas informētas par retranslācijai aizliegtajām televīzijas programmām un brīdinātas par atbildību nelegālu sistēmu izmantošanas gadījumā.
2) 33 gadījumos ar mērķi iepazīstināt sabiedrību ar esošajiem aizliegumiem un par paredzēto atbildību pārkāpumu gadījumos, izsniegts grozījumu “Aizsargāta pakalpojuma likumā” shematiskais attēls.
3) Uzsāktas 3 administratīvā pārkāpuma lietas par nelegālu sistēmu izmantošanu.
4) Izņemtas 2 nelegālās sistēmas, kuras paredzētas aizliegtās televīzijas pārraidīšanai.
Valsts policija aicina ikvienu ziņot par likumpārkāpumiem nelegālās televīzijas lietošanā, zvanot 110 vai rakstot uz e-pastu vpdd@vp.gov.lv.
Likuma izmaiņām ir jādarbojas, jo cīņa par cilvēku prātiem ir mūsu valsts drošības garants.