Pērn uzsākti 18 kriminālprocesi saistībā ar narkotikām - Ludzas Zeme

Pērn uzsākti 18 kriminālprocesi saistībā ar narkotikām

Pērn uzsākti 18 kriminālprocesi saistībā ar narkotikām
0
(0)

Jebkuras narkotikas ir pamēģinājuši 27% 15-16 gadus veci Latvijas skolēni, kas vieni no augstākajiem rādītājiem starp 30 Eiropas valstīm. Savukārt janvāra nogalē visu Latviju pāršalca ziņa, ka no narkotiku pārdozēšanas Ogrē miris 16 gadus vecs jaunietis un netiek noliegts. Tikmēr pērn Ludzas novadā uzsākti kopā 18 kriminālprocesi saistībā ar narkotiku iegādāšanos, izplatīšanu un audzēšanu, bet pie kādas sievietes izņemti 27,2343g amfetamīna un 7,6759 grami kanabisa.

 

Iziet apmācības

To, ka narkotikas jebkurā Latvijas pusē var viegli saņemt un nosūtīt pat caur pakomātu, nenoliedz arī Bērnu un pusaudžu resursu centra Rēzeknes filiāles vadītāja Līga Rundāne. Jāzina tikai kam rakstīt un pieteikt. Tendence iezīmējas, ka arvien jaunāki bērni tiecas pamēģināt. Šobrīd narkologi visā Latvijā iestājas par elektronisko cigarešu aizliegšanu, jo pēdējā laikā arvien vairāk narkotiskās vielas tiek atrastas elektroniskajās cigaretēs. Par saindēšanās gadījumiem brīdina arī Eiropas Narkotiku monitoringa centrs.

Savukārt Bērnu un pusaudžu resursu centrs sadarbībā ar Veselības ministriju izstrādājis atkarības risku mazināšanas profilakses intervenci un šobrīd katrā pašvaldībā ir apmācīts cilvēks darbam ar jauniešiem no 13 – 25 gadu vecumam, kuriem ir atkarību riski. No Ludzas novada pērn apmācības izgāja Endija Medvecka, kura apguva nepieciešamās zināšanas un prasmes, lai tālāk patstāvīgi spētu nodrošināt programmas īstenošanu, kas paredz individuālu un grupu darbu gan ar jauniešiem, gan viņu vecākiem. Topošajiem programmas vadītājiem tika sniegti praktiski ieteikumi, lai palīdzētu veicināt programmas dalībnieku vielu lietošanas pārtraukšanu vai lietošanas samazināšanu, izveidotu sadarbības struktūru savā pašvaldībā mērķa grupas identificēšanai un novirzīšanai pakalpojuma saņemšanai, kā arī nodrošinātu resursus, lai veicinātu programmas darbības uzsākšanu.

 

Uzsāks sadarbību ar skolām

Atkarību profilakses intervences speciāliste E. Medvecka uzsākusi darbu Ludzas BJC par jauniešu lietu speciālisti. Dalība šajā programma bija iespēja iegūt papildus pieredzi un zināšanas, jo, strādājot ar jauniešiem, būs jāsaskaras ar atkarību izraisošām vielām. Īstenojot programmu, kas, iespējams, notiks šī gada laikā, viņa plāno palīdzēt jauniešiem, kam ir problēmas ar atkarību izraisošām vielām. E. Medvecka atklāj, ka programmas uzdevumi ir veicināt jauniešu izpratni par viņu personīgo pieredzi, dzīvesveidu un paradumiem, kā arī sociālo ietekmi uz vielu lietošanas vēlmes ierosinātājiem. Programmas laikā tiktu sniegti praktiski ieteikumi, kā arī mācītas nepieciešamās prasmes, kas veicinās atkarību izraisošo vielu nelietošanu – padomi, praktiski uzdevumi, pildot darba lapas un testus, lai izprastu situāciju un rosinātu iekšējās pārdomas. Tāpat programmas laikā arī tiktu sniegta informācija par vietējiem un nacionālajiem palīdzības pakalpojumiem un to pieejamību, ko viņi var izmantot, ja rodas nevēlama situācija saistībā ar atkarību izraisošām vielām. Iecerēts pilnveidot zināšanas par atkarību izraisošo vielu lietošanas ietekmi, veselības un sociālajiem riskiem, atkarības izveidošanos un tās ietekmi uz cilvēka psihi, dzīvesveidu un veselības stāvokli, kā arī juridiskiem apsvērumiem.

Atkarību profilakses intervences speciāliste darbu uzsākusi šogad un plāno uzsākt sadarbību ar skolām, lai sasniegtu vajadzīgo mērķgrupu. Janvārī jau notika tiešsaistes sanāksme ar skolu direktoru vietniekiem audzināšanas darbā, kurā E. Medvecka iepazīstināja ar programmas piedāvātajām iespējām, tās īstenošanas struktūru. Šobrīd tiek gaidīta atgriezeniskā saite no skolām, vai šī programma ir aktuāla un nepieciešama.

Endija Medvecka izgāja apmācības darbam ar jauniešiem no 13 – 25 gadu vecumam, kuriem ir atkarību riski.

 

Nosūta ārstēties 4-5 cilvēkus

Viņasprāt, sākumā būtu jāsāk cīnīties ar jauniešiem tik pieejamiem “saltiņiem” un elektroniskajām cigaretēm, jo visos novados tā ir problēma. Lai arī Ludzas novads ir neliels un smagās narkotikas nav tik ļoti izplatītas, taču novērojumi rāda, ka vieglās narkotikas un marihuāna jauniešu vidū tomēr nav svešas.

Sociālā dienesta vadītāja Lilita Gorbunova-Kozlova informē, ka pērn caur pašvaldības līdzfinansēto programmu atkarīgajiem no sociālā dienesta nosūtīti ārstēties 4-5 cilvēki, kuriem ir narkotisko vielu atkarība. Pārsvarā sociālajā dienestā vēršas pieaugušie, jaunieši mazāk. Savukārt narkologs Jāzeps Korsaks atklāj, ka Ludzā ir pietiekoši atkarīgo no narkotikām un bieži vien atkarības savstarpēji kombinējas. Cilvēks var lietot gan alkoholu, gan narkotikas. Dažkārt viena atkarība pāriet citā.

Narkotikas dažiem ir labs ienākumu avots un ticis dzirdēts, ka pat Ludzas novadā ir ģimenes, kuras izdzīvo uz to rēķina. Tikmēr narkotiku lietošanā tiek ievilkti draugi, paziņas un citi apkārtējie – sākumā pamazām ar zālītes uzpīpēšanu, vēlāk jau pamēģinot kaut ko stiprāku, tā narkotiku tīklā tīšām vai netīšām iesaistās ne viens vien jaunietis.

 

Pērn uzsākti 16 kriminālprocesi

Narkotikas ir paātrināta degradācija, kad cilvēks iegrimst savu fantāziju un iedomu pasaulē. Kādam šķiet, ka viņam aiz muguras ir spārni, viņš var doties sev nezināmā virzienā un meklēt savas fantāzijas iedomātu tēlu. Apkārtējie cilvēki viņam rādās pavisam citādāki, nekā īstenībā. Cilvēks, kurš salietojies narkotikas neuztver adekvāti otra teikto, jautājumi vai aizrādījumi var tikt uztverti kā uzbrukums vai apvainojums. Protams, pašam lietotājam viss šķiet kārtībā, taču viņa dzīve vairs nav paša rokās, tā ir atkarīga no lietotās vielas.

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Ludzas iecirknī 2021. gadā uzsākti 9 kriminālprocesi pēc Kriminālprocesa 253. panta par narkotisko un psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu un pārsūtīšanu, bet pērn, 2022. gadā – 16 procesi. Piemēram, 2022. gada 1. augustā Ludzā, veicot operatīvās informācijas pārbaudi, aizturēja 1987. gadā dzimušu sievieti, pie kuras tika atrasti un izņemti 27,2343g amfetamīna un 7,6759 grami kanabissa. Persona iepriekš sodīta par cita rakstura noziedzīgiem nodarījumiem. Kriminālprocess uzsākts pēc 253. panta pirmās daļas.

 

Izdarot noziegumu, nonāk probācijas dienestā

Pēc Kriminālprocesa 253.1 panta par narkotisko un psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu un pārsūtīšanu realizācijas nolūkā un neatļautu realizēšanu Ludzas iecirknī 2021. gadā uzsākti 2 kriminālprocesi. Datu par 2022. gadu nav, jo pērn kriminālprocesi pēc šāda panta netika uzsākti.

Savukārt pēc Kriminālprocesa 253.2 panta par narkotisko un psihotropo vielu neatļautu iegādāšanos, glabāšanu un realizēšanu nelielā apmērā un narkotisko un psihotropo vielu neatļautu lietošanu Ludzas iecirknī 2021. gadā uzsākti 3 kriminālprocesi, bet 2022. gadā uzsākts 1 kriminālprocess.

Pēc Kriminālprocesa 256. panta par narkotiskās un psihotropās vielas saturošu augu neatļautu sēšanu un audzēšanu Ludzas iecirknī 2021. gadā uzsākti 3 kriminālprocesi, bet 2022. gadā – 1 kriminālprocess.

Valsts probācijas dienesta redzeslokā nonāk cilvēki ar atkarības problēmām, kuri paveikuši noziedzīgu nodarījumu, izgājuši visu tiesvedības procesu un šeit sākas viņa soda izciešana. Probācijas dienests atlasīja statistiku par klientiem, kuri iegādājās, glabāja un pārvadāja neatļautas narkotiskās un psihotropās vielas, kā arī sēja un audzēja narkotiskās un psihotropās vielas saturošus augus. Valsts Probācijas dienesta Latgales reģiona teritoriālajā struktūrvienībā par šiem noziedzīgajiem nodarījumiem 2021. gadā nonāca apmēram 80 cilvēki, bet 2022. gadā – nepilni 50 cilvēki. Ņemot vērā kopējo Latgales reģiona teritoriālās struktūrvienības klientu skaitu, kas šobrīd ir 1100, tad šādu klientu skaits ir neliels.

 

Ludzas nodaļā pērn nonāca 9 klienti

Savukārt probācijas dienesta Ludzas nodaļā 2021. gadā nonāca 2 cilvēki, bet 2022. gadā – 9 cilvēki. Kopumā no 130 aktīvajām lietām šādu klientu nav daudz, atklāj Latgales reģiona teritoriālās struktūrvienības vadītāja Iveta Vilcāne. Tas nenozīmē, ka šie 9 cilvēki 2022. gadā arī ir izdarījuši šo noziedzīgo nodarījumu, jo tiesvedības var ieilgt, tāpēc nevar runāt par izdarīto noziegumu tieši 2022. gadā. Šie cilvēki ir nokļuvuši probācijas dienestā ar iztiesājošu spriedumu 2022. gadā.

Probācijas dienesta Ludzas nodaļā nonākušo klientu gadījumi ir dažādi. Gados jaunākajiem klientiem bija vēlme pamēģināt un dažiem tiešām tas bijis pirmais un vienīgais gadījums. Ludzas nodaļas vecākā probācijas speciālistei Aijai Ziediņai patiess prieks ir par kādu jaunieti, kurš mainīja savu dzīvi pilnā mērā pēc tam, kad viņš nonāca dienesta uzraudzībā. Šobrīd jaunietis apzinās savas rīcības sekas, ieguvis stabilu, labi atalgotu darbu un mainījis apkārtējo vidi. Nevar noliegt, ka Covid pandēmijas laiks savā ziņā pastiprināja nelietderīgu brīvā laika pavadīšanu.

 

Problēmu pastiprināja Covid laiks

Klientu vidū ir bijuši cilvēki, kuri gribēja izaudzēt narkotikas saturošus augus, sakot, ka gribēja paskatīties, vai ir iespējams izaudzēt marihuānu. Tāpat ir klienti, kuri kādreiz strādājuši ārzemēs, kur marihuānas smēķēšana ir legāla nodarbe, atbraucot uz Latviju, viņiem ir neizpratne, ka šeit tas ir nelegāli, tad viņi tiek sodīti. Daži klienti vēlējušies ātri nopelnīt, tāpēc realizēja narkotiskās vielas. Un tikai neliela daļa ir tādu klientu, kurus var dēvēt par rūdītiem narkomāniem. Uzraudzības gaitā ar viņiem tiek nopietni strādāts, sniedzot informāciju, palīdzību, atbalstu un nosakot pienākumus, kas viņiem jāizpilda. Ja probācijas nosacījumi netiek pildīti, tad probācijas dienestam diemžēl ir jāgriežas tiesā un šis sods jāpārvērš brīvības atņemšanā.

Probācijas dienesta Daugavpils 1. nodaļas vadītājs Ainis Jukšs atklāj, ka katru gadu pastāv bažas par izdarīto noziegumu skaita pieaugumu narkotisko vielu ietekmē. Problēma pastāv un tā būtiski nemazinās. Pēdējos gados šo problēmu veicināja Covid ierobežojumi, kad cilvēkiem bija jāatrodas mājās, kas savā ziņā radīja depresiju, stresu un veicināja narkotisko vielu lietošanu.

I. Vilcāne atzīmē, ka arī sabiedrība var iesaistīties probācijas dienesta brīvprātīgajā darbā 2 veidos: kā starpnieki, kas vada izlīgumus un brīvprātīgie līdzgaitnieki. Ludzas nodaļā šobrīd ir viens brīvprātīgais līdzgaitnieks. Ja kādam ir interese sadarboties un sniegt atbalstu savā brīvajā laikā, tad ir iespēja pieteikties un kļūt par brīvprātīgo starpnieku vai brīvprātīgo līdzgaitnieku.

 

Mērķis ir motivēt un iesaistīt sabiedrību

Valsts probācijas dienests uzsver Ludzas medicīnas centra ieguldījumu. Apmeklējot narkologu, turpat ir iespēja nodrošināt arī psiholoģisko konsultāciju. Dienests redz, ka ar klientiem notiek terapeitiskās sarunas un tiek sniegta nepieciešamā palīdzība un atbalsts atkarīgajiem. Protams ir gadījumi, kad cilvēks pats netiek galā, tad tiek izmantoti Nodarbinātības Valsts aģentūras resursi, motivējot klientu apmeklēt Minesotas programmu, arī Anonīmo alkoholiķu un Anonīmo narkomānu atbalsta grupas, kur ir pat tiešsaistes tikšanās. Probācijas dienesta mērķis ir palīdzēt un motivēt cilvēkus, lai ierobežotu iespējamību atkārtoti izdarīt noziedzīgos nodarījumus alkohola vai narkotisko vielu ietekmē.

Valsts Probācijas dienestam šogad aprit 20 gadi un sākotnējās funkcijas krietni atšķiras no tā darba satura, ko šobrīd īsteno dienests. Tiek rīkotas starpinstitūciju sadarbības atbalsta sanāksmes, kuru ietvaros tiek pieaicināti narkologi, policijas, sociālo dienestu un izglītības iestāžu pārstāvji, lai kopīgi palīdzētu cilvēkiem dzīvot likumpaklausīgā sabiedrībā. Klientos jāspēj saskatīt ne tikai riskus, bet arī jāvirza viņi pozitīvā virzienā, lai cilvēki varētu laboties un tā ir liela atbildība. Sākot ar šo gadu probācijas dienestam ieviesta jauna funkcija – probācijas novērošana, kas ir audzinoša rakstura piespiedu līdzeklis jauniešiem no 11 gadu vecuma.

A. Jukšs uzsver, ka atkarība no narkotiskajām vielām ir ļoti nopietna slimība, kuru citi uztver kā nolaidību, taču no tās ārstēšanās ir ilga un smaga. Tieši tāpēc iestāde cenšas iesaistīt šo jautājumu risināšanā visu sabiedrību.

 

Pieaug narkotiku lietotāju skaits

Saskaņā ar SPKC 2020. gadā veikto pētījumu par alkohola un narkotisko vielu lietošanas izplatību 15-64 gadus vecu iedzīvotāju vidū Latvijā, vērojama narkotikas pamēģinājušo iedzīvotāju īpatsvara palielināšanās. Savukārt neseno un pašreizējo lietotāju īpatsvars ir salīdzinoši konstants. Visbiežāk narkotikas pamēģinājuši un pēdējā gada un mēneša laikā lietojuši jauni cilvēki 15–34 gadu vecumā.

Visvairāk Latvijā pamēģinātā viela ir kanabiss (kanabiss/hašišs). Tā ir arī izplatītākā nelegālā viela iedzīvotāju vidū. Kanabisu ir pamēģinājuši 15% Latvijas iedzīvotāju, kas ir stipri augstāks rādītājs nekā 2015. gadā (9,8%). Jāatzīmē gan, ka arī iepriekšējās aptaujas norādīja uz pakāpenisku rādītāja pieaugumu attiecībā uz kanabisa lietošanu. Visbiežāk kanabiss/hašišs lietota vecuma grupā 15 – 44 gadi un visbiežākie lietotāji ir vīrieši. Kokaīns ir otra izplatītākā narkotiskā viela Latvijā – to pamēģinājuši 2,7% respondentu (1,5% 2015. un 2011. gadā). Kokaīna lietošana pieaug gan pamēģinātāju vidū, gan pašreizējo un neseno lietotāju vidū.

Jāatzīmē, ka bērni un nepilngadīgie jaunieši ir primārā riska grupa dažādu atkarību izraisošo vielu lietošanas uzsākšanai. Pazīmes, kuras būtu jāņem vērā: apsārtuši acu baltumi, acu zīlītes kapilāri ir labi redzami, paplašinātas acu zīlītes, smieklu lēkmes un nesakarīga runa, pastiprinātas slāpes, palielināta apetīte, dažkārt arī liels nogurums. Vielu lietošana jaunībā palielina lietošanas varbūtību dzīves laikā. Jo ilgāk bērns nesaskaras ar vielu lietošanu, jo mazāks ir atkarības veidošanās risks. Izpratne par atkarību izraisošo vielu kaitīgumu jāveido jau agrā bērnībā.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par “Pērn uzsākti 18 kriminālprocesi saistībā ar narkotikām” saturu atbild Ludzas Zeme

Noklikšķiniet uz zvaigznes, lai to novērtētu!

Vidējais vērtējums 0 / 5. 0