Mekšs: jāslēdz visas spēļu zāles
Ludzā sacelta ažiotāža saistībā ar plānoto bijušās pasta ēkas izmantošanu
Pārpublicēts no Ludzas Zemes 2020. gada 14. jūlija numura
Sociālie tīkli ir lipīgs un maz ticams informācijas ieguves veids, kas spēj maldināt pat pieredzējušus žurnālistus un piesardzīgus, kritiski domājošus lasītājus. Teiksim atklāti, ka, izlasot šaušalīgo informāciju par azartspēļu invāziju Ludzā, arī pieredzējis žurnālists gandrīz padevās kārdinājumam uzlikt savu parakstu vietnē manabalss.lv, kur 10. jūlijā uz pl. 13.00 bija jau parakstījušies 113 ludzānieši, kas nevēlas, lai Ludzā tiktu izveidota spēļu zāle. Taču, saprotot, ka sociālie tīkli un raidījums ar izklaidējošu raksturu TV ekrānos nav īstie drošas informācijas ieguves avoti, nolēmām doties pēc skaidrojuma un faktiem pie Ludzas uzņēmēja Oļega Blina un Ludzas novada domes priekšsēdētāja Edgara Mekša.
Vēlas atjaunot vēsturisko ēku
Oļegs Blins, uzņēmējs ar 20 gadu stāžu, kurš nodrošina darbavietas apmēram 30 cilvēkiem, labprāt piekrita intervijai, jo baumas, kas intensīvi klīst pa Ludzu, taču ir īstais laiks kliedēt. Uzņēmējs pastāstīja, ka nejauši uzzināja, ka tiek pārdota skaistā un vēsturiskā Ludzas pasta ēka. Sākotnējā izsoles cena bija kādi 20 000 eiro. Viņš apstaigāja veco ēku, piebūves un pagalmu un sajuta, ka vēlas iegādāties šo ēku ar īpašu arhitektūru un vēsturisku vērtību.
– Vienkārši žēl aizlaist postā tādu skaistumu, kas gan, patiesību sakot, jau ir novests līdz ļoti sliktam stāvoklim. Lielās ēkas otrais stāvs, šķiet, nav redzējis remontu kopš kara laikiem. Ar ēkas apkures sistēmu te vienmēr bijušas lielas problēmas. Pagalms izdangāts. Uz zemes atrodas celtne, kas dokumentos vispār nefigurē. Vienīgais, kas ēkas labā līdz šim ir izdarīts – uzlikts jauns jumts. Viss pārējais nav faktiski lietojams. Pārņemts ar domu par to, cik ļoti vēlos priekš Ludzas pārvērst šo ēku par atjaunotu objektu un priekš sevis par biznesa objektu ar mērķi izīrēt kādam ēku, piedalījos izsolē. Nekādu konkrētu ideju, kas te varētu nākt īrēt telpās, man nebija. Vienkārši bija vēlme nelaist postā skaistu ēku,– skaidro O. Blins. Taču, izrādījās, ka izsolē ēku bija iekārojusi vēl kāda firma no Rīgas. Tā nu cīņas rezultātā O. Blinam nācās krietni pārmaksāt, atdodot par to apmēram 40 000 eiro.
Uzrakstu “pasts jaunais” īpašnieks plāno atstāt un izgaismot.
Ņems kredītu remontam
Drīzumā pēc ēkas iegādes izsolē O. Blins sazinājās ar savu paziņu uzņēmēju no firmas LVBet, kam piedāvāja apskatīties bijušo Ludzas pasta ēku – ja nu vēlas īrēt. Tikšanās izrādījās auglīga – ēka iepatikās un uzņēmēji noslēdza sadarbības līgumu. Proti, firma LVBet izveido spēļu zāli ēkas 1. stāvā, kuru paši īrnieki arī izremontē, plus, maksā īri. Īres maksa nav liela, taču 10 gadu griezumā O. Blina ieguldītie līdzekļi ēkas pilnīgā atjaunošanā, iespējams, varētu atmaksāties.
– Mani noteikumi firmai LVBet bija tādi, ka jābūt apsargam, jābūt novērošanas kamerām un kārtībai, lai nekādu sūdzību no iedzīvotājiem nebūtu. Tāpat es prasīju, lai firma izveido telpas, kur ne tikai ir spēļu automāti, bet biljards, šautriņu mešana, galda hokejs utt. Tā sacīt, lai atpūsties var arī cilvēki, kas nav atkarīgi no automātiem. Saprotiet mani pareizi, es neatbalstu spēlmaņus, kas nospēlē ģimenes budžetu un ielien parādos. Tas ir ļaunums viennozīmīgi. Bet, ja man kā uzņēmējam parādās iespēja atjaunot šo vēsturisko celtņu kopumu ar minimāliem zaudējumiem savam biznesam, tad es šo iespēju izmantoju. Tūliņ grasos doties uz banku un prasīt aizdevumu ēkas atjaunošanas darbiem. Plānoju, ka ap jaungadu spēļu zāle jau varētu atvērties,– saka O. Blins, kurš uzsver, ka Ludzā jau šobrīd darbojas divas spēļu zāles un ka noteikti spēļu zāļu īpašnieki sabijušies no lielākas konkurences. Iespējams, pēc spēļu zāles atklāšanas pastā kāda cita spēļu zāle zaudēs klientus un aizvērsies. Tā ka principā no saskaitāmo vietas summa nemainās un spēļu zāļu pilsētā vairāk nebūs. Toties būs saglabāta un atjaunota ēka.
Uzņēmējs Oļegs Blins rāda izsisto logu un piemetina, ka faktiski jāatjauno viss ēku komplekss, kas ir nolaistā stāvoklī.
Skaista ēka – ieguvums pilsētai
Vēl O. Blins pastāstīja, ka plāno pasta pagalma ēkā izveidot vietējo pārtikas ražojumu veikaliņu, kur būs vietējie kupinājumi, Latgales alus, maize. Viņš pats labprāt tirgotu sava tēva kūpinātos zušus. Taču līdz tam vēl daudz darba – aktīvā sadarbībā ar pieminekļu aizsardzības inspekciju un arhitektu jāizstrādā ēkas atjaunošanas projekti un jāveic ēkas renovācija.
Noteikti tiks atjaunota visa fasāde, atstājot uz ēkas uzrakstu Pasts, kas tiks, ja inspekcija atļaus, skaisti izgaismots. Tāpat paliks pie ieejas valsts karogi. Ēkā tiks izveidotas trīs tualetes, tajā skaitā cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Nāksies pagalmā atjaunot asfalta segumu, kas izdangāts. Ja inspekcija atļaus, nojauks ēku, kas nav ēkas plānojumā, kā arī koka ēku-šķūni, kas bojā kultūras mantojuma skatu. Plānots uzstādīt skaistu žogu. Īsi sakot, ieguldījumu un darba daudz.
Protams, uzņēmēju satrauc tas, vai ieguldījumi vēsturiskās ēkas atjaunošanā atmaksāsies un vai vispār viņš gūs no tās peļņu. Tomēr, kā ludzānietim un savas puses patriotam, viņam sagādās prieku pielikt roku pie skaistas un vērtīgas ēkas atjaunošanas.
– Tāpat jau apkārt atrodas daudz pamestu ēku, kas pilsētu neizdaiļo. Piemēram, blakus pastam atrodas vecā un tukšā infekcijas slimnīca. Es domāju, ka daru labu darbu un ka iedzīvotājiem rezultāts patiks. Ceru, ka būvdarbus neviens nebremzēs un ka iznāks laba sadarbība ar pieminekļu inspekciju un Ludzas būvvaldi,– teic O. Blins, kurš pārliecināts, ka, protams, azartspēles nav pats labākais telpu izīrēšanas veids, taču citu iespēju atrast īrnieku ilgtermiņā, tādējādi atjaunot ēku, viņš neredz. Turklāt mūsdienās situācija ir ļoti mainījusies – cilvēki masveidā nospēlē naudu mājās internetā. Spēlēšanai paņem ātros sms kredītus. Lūk, tas ir vēl lielāks ļaunums. Turklāt šo spēlētāju naudu pilsēta neredz. Toties spēļu zāle maksā nodokļus, kas nonāk pašvaldības budžetā, arī kāda darbavieta tiek izveidota. Tāpēc uzņēmējs aicina iedzīvotājus uztvert situāciju reāli un objektīvi, saskatot ne tikai spēļu zāles izveides ēnas puses, bet arī ieguvumus.
Pasta pagalms izdangāts un prasa nopietnus naudas un darba ieguldījumus.
Tiesā dome zaudētu un maksātu kompensāciju
Vietnē manabalss.lv kategoriski rakstīts: Ludzas pašvaldība ir ignorējusi iedzīvotāju aptauju par jaunas spēļu zāles atvēršanu pilsētā… Ludzas novada pašvaldība pagājušajā vasarā organizēja iedzīvotāju aptauju, lai uzzinātu sabiedrības viedokli par jaunas azartspēļu zāles atvēršanu. Aptaujā piedalījās 185 iedzīvotāji, no kuriem 150 bija pret…
– Mekša kungs, kāpēc dome ignorē sabiedrisko domu?
– Sākšu ar galveno – esmu par to, lai visas azartspēļu zāles Latvijā tiktu slēgtas. Man pašam ir problēmas ar kādu atkarīgu radinieku. Sīkāk atklāt negribu, bet zinu, kas tā ir par sērgu. Tās ir raudošas sievas un ģimenes, no kurām kāds atņem dienišķo maizi. Saprotu tos cilvēkus, kuri vāc parakstus. Taču šie paraksti jāvāc un jāiesniedz Saeimai un valdībai, ministriem. Ludzas dome gatavo šādu ierosinājuma vēstuli Saeimai, lai likumdošanas līmenī tiktu izskaustas azartspēles un vispār noregulēts likums tā, lai nevarētu par vainīgajiem bez vainas padarīt vietējās pašvaldības. Deputāti, kas visi sirdī ir pret spēļu zālēm, balsoja atbilstoši likuma prasībām.
Ludzas mērs Edgars Mekšs rāda tiesas spriedumu, kur Līvānu novada dome zaudēja azartspēļu organizatoriem, sabiedrisko domu vērā neņemot.
Spēļu zāļu biznesu regulē Azartspēļu un izložu likuma 41. pants, kur ir noteikti kritēriji, balstoties uz kuriem, pašvaldība drīkst neizsniegt atļauju. Piemēram, skolu tuvums uc. Izstudējot likumu, mūsu juristi secināja, ka nav neviena iemesla, lai aizliegtu pasta ēkā veidot spēļu zāli. Vēl jo vairāk, ka firma LVBet jau ar Ludzas domi tiesājās par to, ka deputāti savulaik aizliedza firmai atvērt spēļu zāli tā saucamajā “stekļaškā”, kas atrodas netālu no Tautas nama un kas deputātu skatījumā bija iemesls nedot atļauju. Mūsu juristi paredzēja, ka šis tiesu process tiks zaudēts. Juristu rīcībā nonāca administratīvās tiesas spriedumi. Firma LVBet tiesājās ar Līvānu novada domi, kur deputāti nobalsoja pret atļaujas izsniegšanu. Rezultātā tiesu Līvānu dome zaudēja. Spriedumā teikts, ka sabiedriskā doma nav pamats neizsniegt atļauju. Turklāt Līvānu gadījumā no 1200 aptaujātajiem iedzīvotājiem vesels 1000 cilvēku pauda negatīvu attieksmi pret zāles atvēršanu. (No red: Ludzas Zemei tika iesniegta dokumentu pakete ar tiesas spriedumiem par labu azarspēļu organizatoriem Līvānu domes un Preiļu domju tiesās. Tāpat dome redakcijai iesniedza Ludzas domes deputātu balsojuma protokolus un citus dokumentus, kas apliecina E. Mekša sacītā pamatotību. Raksta autors iepazinās ar tiesas spriedumiem, Senāta lēmumiem, likuma par azartspēlēm norādītajiem pantiem utt.). Tāpēc, redzot visu faktu un spriedumu klāstu, Ludzas novada deputāti vienkārši nevēlējās kārtējās tiesu prāvas. Mēs negribam maksāt tiesu izdevumus, turklāt vēl arī, ja uzņēmējs vēršas tiesā, tad negūtās peļņas atmaksu spēļu zālei. Atgādināsim, ka Ludzas domei jau bija negatīva pieredze, kad deputāti firmai Joker LTD aizliedza veidot pilsētā totalizatoru, taču tiesa atcēla mūsu lēmumu. Rezultātā deputātiem nācās balsot par atļaujas izsniegšanu.
– Tas nozīmē, ka vispār nav nekādas nozīmes, ko deputāti un sabiedrība grib vai negrib?
– Tieši tā. Tāpēc es domāju, ka valstij jāuzņemas atbildība par šo biznesa veidu un nevajag te vispār iesaistīt pašvaldības. Šī funkcija jāuzņemas konkrētam ierēdnim, kurš tās atļaujas izsniedz vai neizsniedz. Citādi notiek tāda nevajadzīga politizēšana. Starp citu, jaunais likums tagad nosaka, ka deputāti par saviem lēmumiem ir personiski atbildīgi. Faktiski var atbildēt noteiktos apstākļos ar savu mantu, nevis, kā līdz šim, atbildēja tikai pašvaldība. Pirms balsot, deputātiem tiešām jārespektē likums.
– Ludzā ir divas spēļu zāles – Joker un Fenikss. Vispār jau laikam nav godīgi, ka vieniem ir šīs biznesa atļaujas izsniegtas, bet citiem nedod. Konkurences ierobežošana.
– Piekrītu. Ja atļaut, tad lai darbojas visi. Ja aizliegt, tad arī visas zāles. Šobrīd domē notiek darbs pie Ludzas novada teritoriālā plānojuma. Es ierosinu iestrādāt teritoriālā plānojumā normu, lai viss novads vai pilsēta ir slēgta azartspēlēm. Lai gan es personiski nezinu nevienu pašvaldību, kur teritoriālā plānojumā šāda norma būtu iestrādāta. Ja mēs to izdarīsim un ja tas izrādīsies no likuma viedokļa iespējams, tad pēc plānojuma apstiprināšanas 5 gadu laikā visām spēļu zālēm vajadzētu tikt pie mums slēgtām.