Lat Cosmetics pārdos vai slēgs pavisam - Ludzas Zeme

Lat Cosmetics pārdos vai slēgs pavisam

Lat Cosmetics pārdos vai slēgs pavisam
4
(3)

Uzņēmējs Jevģēnijs Lukašenoks nopietni ķēries klāt sava biznesa sakārtošanai, diemžēl, tas paredz šogad slēgt vai pārdot uzņēmumu Lat Cosmetics, kas bija pazīstams kā unikāls kosmētikas ražotājs uz ārstniecisko dūņu bāzes. Uzņēmums Ludzas novadā dibināts pirms 8 gadiem.

 

Dūņu iedarbību pārbaudīja uz sevis

Uzņēmējs uzsver, ka stratēģiski bija noskaņots ražot, nevis kosmētiku kā tādu, bet visu, kas bija saistīts ar dūņām-sapropeli. Tas bija pamats un uzņēmuma “rozīnīte”, jo dūņas var izmantot gan ārstnieciskos nolūkos, gan kosmētikā. Pirms 8 gadiem uzņēmēju vadīja dziļi personiska interese iegūt vērtīgās dūņas un tas bija viņa paša veselības stāvoklis.

– Pirms 8 gadiem es uztraucos par savu veselību. Dūņas mani izglāba. Es visas vannu procedūras pārbaudīju uz sevis, biju pārliecināts par dūņu ārstnieciskajām spējām un pierādīju to ar savu piemēru. Šobrīd dzīvoju, pateicoties tām, bet pēc 2 mēnešiem man paliks 77 gadi. Esmu kļuvis par vectētiņu un šobrīd skatos uz lietām savādāk,– atklāj J. Lukašenoks.

Uzņēmējs stāsta, ka pirms 8 gadiem uz dūņu procedūrām devās uz Lietuvu. Viņam bija nepieciešama dūņu procedūra pilnīgi visam ķermenim un to ne visi spēj fiziski izturēt. Parasti tās uzklāja uz noteiktām ķermeņa vietām.

Uzņēmuma īpašniekam ir jābūt personīgi ieinteresētam sava biznesa attīstībā un pirms 8 gadiem J. Lukašenoks arī bija ieinteresēts un panāca produkcijas ražošanas uzsākšanu uz dūņu bāzes tepat Latgales reģionā, izmantojot Zeiļu un Plusona ezerus.

Uzņēmējs bija izstrādājis dūņas tik ideālā krēmveidīgā un elastīgā konsistencē, ka tās varēja uzklāt daudz mazākā slānī. Vislietderīgāk uz organismu iedarbojas slānis, kas atrodas vistuvāk ādai, maksimums 2 milimetru biezumā. Dūņu procedūras šodien var veikt tik akurāti, ka nav nepieciešama nedz vanna, nedz duša. Dūņu procedūras iedarbojas uz vietu, kur tās uzklātas un caur ādu spēj iesūkties asinsritē, kā arī pilda siltuma regulācijas funkciju. Protams, ka tām ir daudz arī citu vērtīgu un ārstniecisku īpašību.

Ārstniecības kabinets viesnīcā “Lucia” turpinās savu darbu.

 

Zaudējumu nav

Daudzi uzņēmējam saka, ka šajā biznesā ir ieguldīts daudz līdzekļu, taču J. Lukašenoks vairs neredz sākotnēji izstrādāto koncepciju dūņu izmantošanā. Līdz 2025. gadam dūņu ieguvei ir derīgas 2 licences. Tāpēc pastāv iespēja, ka uzņēmējs pārdos uzņēmumu un kāds cits interesents “aizdegsies” vēlmē turpināt iesākto, jo aprīkojums, dūņu ieguves tehnoloģijas, ražotne ar zemi un licences joprojām ir pieejamas. Lat Cosmetics apgrozījums ir ar plusa zīmi, ja pērnais gads nestu zaudējumus, tad uzņēmējs nekavētos ar lēmuma pieņemšanu un uzņēmuma aizvēršana notiktu strauji.

– Principiāli mans lēmums šogad ir slēgt Lat Cosmetics. Cik ātri to izdarīšu atkarīgs no manas aizņemtības, kā arī no tā, vai būs iespējams biznesu pārdot kādam citam. Lat Cosmetics var kļūt kādam par ģimenes uzņēmumu, iespējams, atradīsies kāds, kurš vēlēsies veidot savu uzņēmējdarbību Latgalē,– spriež J. Lukašenoks.

Pieprasījums pēc dūņām bija liels. Uzņēmējam bija vēlme slēgtajā Nirzas pamatskolā izveidot nelielu ārstniecības centru, jo uzņēmumam ir arī ārstniecības iestādes statuss. Pērn pirms apkures sezonas sākuma tika aizvērts ārstniecības kabinets Rīgā, jo paaugstinājās īres maksa un radās citas izmaiņas situācijā. Uzņēmumam bija patērētāji Jūrmalā, diemžēl, tie arī aizvērās. Pirms 2 gadiem dūņas tika piegādātas 2 iestādēm Daugavpilī. Tomēr šobrīd Daugavpils reģionālajā slimnīcā dūņu procedūras vairs neveic, tāpēc dūņas tiek piegādātas tikai Veselības centram. Nedaudz tiek piegādāts Liepājas reģionālajai slimnīcai.

 

Ārstniecības kabinets viesnīcā darbosies

Ir nelieli eksporta pasūtījumi. Šogad uzņēmums saņēma pasūtījumu no Spānijas. Dūņas tika sagatavotas pēc viņiem nepieciešamās formulas. Arī tur piedzīvots pieprasījuma kritums, uzņēmējs jūt, ka viņiem ir problēmas, iespējams, vienkārši krīze. Tomēr kā autonoma iestāde, neraugoties uz Lat Cosmetics turpmāko likteni, savu darbu turpinās ārstniecības kabinets viesnīcā “Lucia” Ludzā.

Šodien Lukašenoku ģimene ir koncentrējusies uz SIA Ludzas maiznīcas attīstību. Pozitīvi tika noslēgts 2022. gads, šogad jau ir uzsākts īstenot jaunus plānus.

– Varu teikt tā, ka biznesā vajag prast laikus aiziet, kad uzskati, ka to vajag. Apstākļi ir veidojušies tā, ka mums citas iespējas vairs nav,– uzskata uzņēmējs.

Latvijas Kosmētikas ražotāju asociācijas valdes priekšsēdētāja Ieva Plaude Rēlingere atklāj, ka kosmētikas ražošana ir relatīvi jauna ķīmiskās rūpniecības apakšnozare, kas ir atdalījusies pēdējo 6 gadu laikā. Asociācija dibināta pirms 7 gadiem un tā ir inovatīva uz eksportu vērsta nozare ar augstu pievienoto vērtību. Apmēram 85% no saražotās produkcijas tiek eksportēta.

 

Asociācija iesaka pārdot nevis likvidēt

Pērn Latvijā provizoriski tika saražota kosmētika apmēram 60 miljonu eiro vērtībā ražotāju cenās. Pēc nozares līderiem – “Stenders”, “Madara”, “Kinetics Nail Systems”, “Bio2You” – ļoti svarīgi ir mazie uzņēmumi, kuriem ir straujāka izaugsme un attīstība. Palīdz Latvijas investīciju un attīstības aģentūra tieši atbalstot eksportu un mazos uzņēmējus. Protams, ir veiksmīgāki un mazāk veiksmīgāki start-up jeb jaunuzņēmumi, bet vieta tirgū ir katram no tiem, pārliecināta asociācijas vadītāja. Kosmētikas ražošana ir viena no nozarēm, kas Eiropas Savienībā aug katru gadu, neskatoties uz kopējo šī brīža krīzi.

Konkrēti runājot par uzņēmumu Lat Cosmetics, I. Plaude Rēlingere iesaka labāk to pārdot, nevis likvidēt uzņēmumu pavisam. Iestrādes un izstrādātas ķīmiskās formulas šai nozarei ir būtisks nemateriāls ieguldījums. Tās ir zināšanas, kurām nevajag atmest ar roku.

– Turklāt Latgales reģions, mūsuprāt, ir perspektīvs ar zemākām resursu izmaksām, turklāt šī brīža tehnoloģijas ļauj strādāt attālinātā režīmā, tirgojot savu produkciju visā ES, arī e-komercijā. Tieši tehnoloģiju attīstība ļauj kosmētikas ražošanai attīstīties ārpus Rīgas un Pierīgas,– uzskata asociācijas vadītāja.

Šobrīd Latvijā ir vairāk par 40 kosmētikas ražotājiem, bet asociācija atbalsta katru ražotāju, sevišķi tos, kuriem ir grūtības biznesā. Ne visi projekti izdodas uzreiz, dažiem ir vajadzīgs ilgāks laiks. Vidēji 10 gadi ir tas laiks, kas nepieciešams, lai bizness nostabilizētos un attīstītos.

Projektu finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par “Lat Cosmetics pārdos vai slēgs pavisam” saturu atbild Ludzas Zeme

Noklikšķiniet uz zvaigznes, lai to novērtētu!

Vidējais vērtējums 4 / 5. 3