Godina represēto robežsargu piemiņu - Ludzas Zeme

Godina represēto robežsargu piemiņu

Godina represēto robežsargu piemiņu
0
(0)

Pirms 78 gadiem, 9.oktobrī, tika izpildīta 1940.gada 3.oktobra LPSR iekšlietu tautas komisāra pavēle par Latvijas robežsargu brigādes 1.Dagdas, 2.Zilupes, 3.Abrenes, 5.Krāslavas bataljona izformēšanu un 1240 robežsargu atvaļināšanu no dienesta. Šajā dienā arestēti un iznīcībai nolemti bija vairāk nekā simts robežsargu, kas savus dienesta pienākumus pildīja uz valsts austrumu robežas.

Daudzu ģimeņu apgādnieki tika apcietināti, bet viņu tuviniekiem pavēlēts izvākties no saviem dzīvokļiem pierobežā. Arestēto robežsargu tuvinieki zaudēja visu – vīru vai tēvu, pajumti un cerības.

1940. gada 9. oktobris, kad tika izformēti četri brīvvalsts robežsardzes bataljoni, kas patiesībā bija robežsardzes likvidācija un notika masveida aresti, ir traģiskākā diena robežsardzes vēsturē. Latvija, kurai bija atņemta tās neatkarība, zaudēja pēdējo brīvās varas simbolu. Par godā turētu tradīciju šajā datumā ir kļuvuši Valsts robežsardzes organizētie atceres pasākumi.

Pēc neatkarības atgūšanas robežsargi kopā ar Robežsargu dzimtas kopas dalībniekiem ierīkojuši piecas piemiņas vietas – Zilupes novada Pasienē, kur pirms 78 gadiem atradās II Zilupes robežsargu bataljona 1.rotas dienesta mītne, Zilupē pie 2.Zilupes robežsargu bataljona Opoļu sardzes dienesta mītnes, Ciblas novadā pie piemiņas plāksnēm Līdumniekos, kur bija II Zilupes robežsargu bataljona Līdumnieku sardzes izvietojums, toreiz sardzes priekšnieks bija seržants Jānis Birze – viens no četriem Gulaga nometnēs izdzīvojušajiem robežsargiem, pie Miņinu sardzes dienesta mītnes un noslēgumā Kārsavas novada Goliševas pagastā, kur līdz 1940. gadam atradās 2.Zilupes robežsargu bataljona 3.rota un 3.vads.

Atceroties traģiskos notikumus, kas skāruši Latvijas brīvvalsts robežsargus, Valsts robežsardzes Ludzas pārvaldes robežsargi aizdedzināja svecītes, nolika ziedus un ar klusuma brīdi godināja brīvvalsts robežsargu piemiņu. Atceres pasākumā Zilupē pie 2.Zilupes robežsargu bataljona Opoļu sardzes dienesta mītnes piedalījās arī Zilupes jaunsargi.

Noklikšķiniet uz zvaigznes, lai to novērtētu!

Vidējais vērtējums 0 / 5. 0