Atmest smēķēšanu nekad nav par vēlu - Ludzas Zeme

Atmest smēķēšanu nekad nav par vēlu

Atmest smēķēšanu nekad nav par vēlu
5
(3)

Cigaretes ir ļoti viltīgs produkts. No vienas puses, tās sastāv no it kā “nevainīga” papīra cilindra, kas piepildīts ar smalki sagrieztu tabaku. Bet, no otras puses, tā ir vesela laboratorija ar ķīmiskajām vielām, kas degšanas procesa rezultātā ar dūmiem iekļūst cilvēka organismā un iedarbojas uz šūnām un smadzenēm.

 

Cigaretes smēķēšanas brīdī cilvēka organismam “uzbrūk” aptuveni 6000 ķīmisko vielu, no kurām daudzas ir kancerogēnas un izraisa dažādas bīstamas slimības. Lai arī ikviens atzīst, ka cigarešu dūmi smird, zobi un āda no cigaretēm dzeltē, elpot un kustēties kļūst grūtāk, tomēr atkarība, ko izraisa cigaretes, visbiežāk ir stiprāka par jebkādiem saprātīgiem argumentiem smēķēšanas atmešanai.

Pat gadījumos, kad motivācija sākotnējai atmešanai ir bijusi pietiekoša, ļoti bieži ar to var nepietikt, lai pārstātu smēķēt pavisam. Smēķēšanas atmešanai nav brīnumlīdzekļu, kas ļautu to izdarīt ātri un vienkārši. Tomēr vienmēr ir vērts atcerēties, ka cilvēka organismam piemīt labas atjaunošanās spējas arī attiecībā uz smēķēšanas nodarīto kaitējumu. Proti, ja cilvēks atmet smēķēšanu un nav iedzīvojies neatgriezeniskos veselības bojājumos, tad dažu gadu laikā ir iespējams atgūt veselības stāvokli, kas būtu tuvs nesmēķētājam.

 

Organisms spēj atjaunoties

Smēķējot cigaretes, cilvēks savā organismā ievada indi, ar kuru organisms izmisīgi mēģina cīnīties, un tas ir pārbaudījums elpošanas sistēmai, plaušām, sirdij un asinsspiedienam. Tāpēc katrs mirklis, ko cilvēks nesmēķē, ir atvieglojums organismam. Jau 20 minūtes pēc smēķēšanas normalizējas pulss un asinsspiediens, bet pēc astoņām stundām normas robežās atgriežas skābekļa un tvana gāzes līmenis. Smēķēšanu atmetušam cilvēkam jau pēc 24 stundām sāk samazināties infarkta risks. Viena no lietām, kas kaitīgo ķīmisko vielu ietekmē izkropļojas smēķētājiem, ir garša un oža – šīs sajūtas sāk atjaunoties, ja cilvēks nav smēķējis 48 stundas. Pēc 72 stundām cilvēks jūt elpošanas sistēmas uzlabojumus, jo atslābinās bronhu gludā muskulatūra un palielinās plaušu tilpums. Līdz pat deviņiem mēnešiem var paiet, kamēr samazinās tūska deguna blakusdobumos, klepus, nogurums un elpas trūkums. Aptuveni pēc pieciem gadiem uz pusi jau būs samazinājies risks saslimt ar plaušu vēzi, bet aptuveni 10 gadu laikā risks nomirt ar plaušu vēzi pielīdzinās nesmēķēju riskam.

Vislabākie rezultāti gan parasti ir cilvēkiem, kas smēķēšanu atmet jau jaunībā un nepaspēj tik plaši saindēt organismu. Ilgstošiem smēķētājiem pastāv augsts risks iedzīvoties plaušu slimībās, kas var nebūt izārstējamas, tomēr arī viņiem smēķēšanas atmešana noteikti uzlabos kopējo veselības stāvokli un labsajūtu. Smēķēšana ne vien pati rada pateicīgu vidi dažādām slimībām, bet arī palēnina citu slimību ārstēšanas procesu, kā arī vēlāko atlabšanas periodu.

Ilgstošiem smēķētājiem atmešanas procesu apgrūtina arī sākotnēji nelabvēlīgās izjūtas, kas ķermenī rodas, atbrīvojoties no smēķēšanas atkarības. Var būt novērojama

sausa mute, izsalkuma sajūta, miega traucējumi, garastāvokļa maiņas un citi. Par šādām izjūtām nav jāsatraucas, jo visi šie simptomi izzūd, vēlākais, pāris dienu un nedēļu laikā.

 

Aizstāj smēķēšanu ar pozitīviem ieradumiem

Kopumā vismaz četri no desmit ikdienas smēķētājiem vēlas smēķēšanu atmest, tomēr tikai retajam tas izdodas ar pirmo reizi. Daļai izdodas šo kaitīgo ieradumu atmest, pakāpeniski samazinot izsmēķēto cigarešu skaitu, citiem tas izdodas pēc vairākkārtējiem mēģinājumiem un vēl citiem uzreiz pirmajā piegājienā. Vēl citiem cigarešu smēķēšanu izdodas atmest, sākotnēji pārejot uz mazāk kaitīgām bezdūmu alternatīvām. Visos gadījumos būtisks speciālistu ieteikums ir, lai smēķēšana nav gluži vienīgais ieradums, ko maināt atmešanas brīdī, jo šo ieradumu ir nepieciešams aizstāt ar kādu citu, kas uzlabo veselību vai raisa pozitīvas emocijas. Katram tas būs kaut kas savs, bet jebkurā gadījumā tas būs daudz labāk, nekā turpināt smēķēt cigaretes.

Noklikšķiniet uz zvaigznes, lai to novērtētu!

Vidējais vērtējums 5 / 5. 3